Jerzy Baksalary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Baksalary
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1944
Poznań
Data i miejsce śmierci 8 marca 2005
Poznań
Zawód, zajęcie matematyk, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk matematycznych
Alma Mater Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uczelnia Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski)
Stanowisko profesor zwyczajny, nauczyciel akademicki

Jerzy Kazimierz Baksalary (ur. 25 czerwca 1944 w Poznaniu, zm. 8 marca 2005 tamże) – polski matematyk, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Specjalizował się w statystyce matematycznej i algebrze liniowej[1]. W 1990 uzyskał tytuł profesora nauk matematycznych. Był autorem pond 160 rozpraw i artykułów naukowych publikowanych w prasie specjalistycznej. Laureat nagród Ministerstwa Edukacji Narodowej[2].

Absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1969). W latach 1969–1988 związany był z Katedrą Matematyki Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1988 roku podjął pracę w Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze, gdzie w latach 1990–1996 pełnił przez dwie kadencje funkcję rektora. W tym okresie uczelnia wzbogaciła się o instytut plastyczny i kolegium języka francuskiego oraz nawiązała szereg nowych kontaktów z zagranicznymi uczelniami wyższymi, m.in. w celu wymiany naukowców i studentów. Od 1996 roku był dziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki WSP, a po połączeniu się WSP z Politechniką Zielonogórską i powstaniu Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierował Zakładem Algebry Liniowej i Statystyki Matematycznej[2].

W 1991 jako pierwszy rektor wyższej uczelni w Polsce wprowadził oficjalnie płatne studia zaoczne, wyprzedzając o kilka lat urzędowe regulacje prawne w Polsce w tym zakresie. Decyzja ta zaowocowała rozbudową i zakupem obiektów na potrzeby bazy dydaktycznej uczelni (sale wykładowe) oraz powiększeniem bazy noclegowej studentów o kilka akademików. W okresie jego kadencji rektorskich liczba studentów zielonogórskiej WSP wzrosła ponaddwukrotnie[3].

Wykładał gościnnie matematykę na m.in. na uniwersytetach w Tampere (Finlandia), University of California, Berkeley (USA) oraz w Indiach, Kanadzie, Holandii i RFN[2].

Jerzy Baksalary jest ojcem fizyka Oscara Baksalarego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. Jerzy Kazimierz Baksalary, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-04-25].
  2. a b c Biografia w „Głosie Uczelnianym Uniwersytetu Zielonogórskiego” [on-line] [dostęp: 24.04.2012]
  3. Zmarł prof. Jerzy Baksalary, były rektor WSP, artykuł w „Gazecie Lubuskiej” z 9.03.2005 r. [on-line] [dostęp: 24.04.2012]
  4. Other Interests Jazz i inni, Oskar Maria Baksalary, prabook.com [dostęp 2019-01-10] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Kazimierz Bartkiewicz
Rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze
1990–1996
Następca
Hieronim Szczegóła