Jerzy Barczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Barczyński (ur. 19 kwietnia 1948 w Tarnowie[1], zm. 22 grudnia 2019 tamże) – polski poeta i działacz opozycji demokratycznej w PRL związany z Tarnowem.

Działalność w opozycji demokratycznej w PRL[edytuj | edytuj kod]

Jeden z inicjatorów protestów społecznych w Tarnowie w czasie wydarzeń marcowych 1968 roku. 13 marca 1968 roku wraz z dwiema innymi osobami rozrzucił z okien autobusu ulotki nawołujące mieszkańców Tarnowa do udziału w proteście i poparcia żądań młodzieży akademickiej. W dniach 20 i 21 marca 1968 roku uczestnik demonstracji ulicznych w Tarnowie. W dniu 11 października 1968 roku aresztowany, a następnie skazany przez Sąd Powiatowy w Tarnowie na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za kolportowanie ulotek wzywających do udziału w demonstracjach. Karę odbył w więzieniach w Krakowie i Tarnowie[2].

W latach 70. kontynuował działalność opozycyjną; w tym okresie nie mógł znaleźć pracy ani studiować[3]. W 1981 roku pracownik Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego „Świt” w Tarnowie i przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. 14 grudnia 1981 roku internowany w Załężu; zwolniony 22 marca 1982 roku[4].

Działalność literacka[edytuj | edytuj kod]

Debiutował w Polskim Radiu w 1968 roku[1]. Autor trzech zbiorów wierszy: Dezerter (1980), Noc refleksji (1992), Wyspy życia (2007). Jego utwory zamieszczono m.in. w wydawnictwach: „Biały autobus”, „Wszystkie nasze liście”, „Antologia poezji zapomnianej”, „Jesienne Skrzydła”, „GALAktyka tarnowskich poetów”. Publikował wiersze m.in. w „Magazynie Kulturalnym”, „Znakach wyobraźni”, „Almanachu Poezji Młodych «Sercokrzemień»”, „Pogłosach Kramu”, „Gazecie Południowej”, „Przewodniku Katolickim”, „Metalowcu Tarnowskim”, „Głosie Lisiej Góry”, „Tarninie”, „TeMI”, „Wiadomościach Tarnowskich”, „Wizjerze Regionalnym”, „Odwecie” – piśmie Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów” Żołnierzy AK, Ich Rodzin i Sympatyków w Połańcu. Członek grupy poetyckiej „Obserwatorium”, przedtem w grupie poetyckiej „Rydwan”[5].

Był laureatem nagród w turniejach poetyckich w Krakowie i pierwszej nagrody w konkursie literackim zorganizowanym w 1976 roku, przez Tarnowski Ośrodek Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy[1].

Członek Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich[6] i redaktor miesięcznika literackiego „Tarnina” – pisma Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jerzy Barczyński, Dezerter, Andrzej Grabowski (red.), Tarnów: Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, luty 1980.
  2. J. Komarewicz Marzec 1968 roku w Tarnowie, „Tarnina”, nr 2-3, luty-marzec 2004 [1].
  3. R. Zaprzałka, Pegazem po Tarnowie [2].
  4. Lista internowanych z Małopolski w okresie stanu wojennego [3].
  5. Informacje biograficzne na stronie Stowarzyszenia Promocji Kultury „Liberum Arbitrium” [4].
  6. Lista członków na stronie Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich [5].
  7. Spis członków redakcji „Tarniny”, czerwiec 2005 [6].