Jerzy Braun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pisarza i działacza politycznego. Zobacz też: Jerzy Braun – medalista olimpijski w wioślarstwie.
Jerzy Braun
Bronisław Rogowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 września 1901
Dąbrowa Tarnowska
Data i miejsce śmierci 17 października 1975
Rzym, Włochy
Miejsce spoczynku Cmentarz Powązkowski, Warszawa
Zawód, zajęcie pisarz, poeta, działacz polityczny
Alma Mater Katolicki Uniwersytet Lubelski
Krewni i powinowaci Kazimierz Braun, Juliusz Braun, Ewa Braun, Michalina Wisłocka, z d. Braun
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Jerzy Bronisław Braun, ps. „Bronisław Rogowski” (ur. 1 września 1901 w Dąbrowie Tarnowskiej[1], zm. 17 października 1975 w Rzymie) – pisarz polski, działacz polityczny, poeta, dramaturg, krytyk literacki, publicysta, scenarzysta, filozof, harcerz, przewodniczący Rady Jedności Narodowej od marca 1945, ostatni Delegat Rządu na Kraj od czerwca 1945, stryj Kazimierza i Juliusza Braunów oraz Terelizy (Teresy) Braun i Marii Braun-Gałkowskiej, którzy są dziećmi jego młodszego brata – Juliusza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tablica upamiętniająca pisarza, poetę i polityka Jerzego Brauna na domu, w którym mieszkał przy ul. Narutowicza w Tarnowie
Tablica upamiętniająca Jerzego Brauna na domu w którym mieszkał przy ul. Bonifraterskiej 13 w Warszawie
Grób Jerzego Brauna na Cmentarzu Powązkowskim

Syn Karola[1] – prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej, matka Henryka Braunowa z domu Miller[1] była komendantką Chorągwi Żeńskiej ZHP w Krakowie w latach 1926–1930. Miał braci Kazimierza i Juliusza oraz siostrę Jadwigę.

W Dąbrowie Tarnowskiej ukończył 4-klasową szkołę, a następnie przez rok był uczniem V Gimnazjum w Krakowie. Ukończył II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie.

W okresie gimnazjalnym był członkiem III Drużyny Harcerskiej im. Michała Wołodyjowskiego. W 1913 należał do „Związku Wolnych Polaków”. W okresie od 1 listopada 1914 do maja 1915 wraz z rodzicami i rodzeństwem przebywał w Tarnowie. W 1918 wspólnie z J. Ozimkiem i Adamem Ciołkoszem był redaktorem pisma „Młodzież Sobie”.

Wziął udział jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej. Odmówił wówczas przyjęcia krzyża wojskowego, uważając, że obrona kraju jest jego obowiązkiem. Przerwał również studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które rozpoczął rok wcześniej (w 1919).

W okresie międzywojennym był wydawcą i redaktorem „Gazety Literackiej” w Krakowie. W 1924 ożenił się z Hanną Wachal[1].

W czasie II wojny światowej stanął na czele utworzonej przez siebie katolickiej organizacji polityczno-wojskowej Unia. Założył i redagował pismo „Kultura Jutra[2]. Wziął udział w powstaniu warszawskim.

Jako ostatni Delegat Rządu na Kraj i przewodniczący Rady Jedności Narodowej zredagował Testament Polski Walczącej i Manifest do Narodu Polskiego i Narodów Zjednoczonych.

W 1948 ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Działacz Stronnictwa Pracy. Aresztowany 11 grudnia 1948, do 1956 więziony przez władze stalinowskie za działalność niepodległościową. Poddany licznym szykanom i torturom (m.in. wybito mu wszystkie zęby i jedno oko). Skazany na dożywocie (prokurator żądał kary śmierci). W latach 1965–1975 przebywał w Rzymie. Mocno zaangażowany podczas trwania II soboru watykańskiego, wygłaszał m.in. wiele prelekcji w Radiu Watykańskim.

W ostatnich 10 latach życia wiele podróżował, odwiedził m.in. Wielką Brytanię, Belgię, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Stany Zjednoczone, Kanadę i Szwajcarię. Często podczas tych podróży wygłaszał odczyty na temat kultury polskiej i jej wpływu na filozofię Europy.

Autor bardzo popularnej harcerskiej pieśni „Płonie ognisko i szumią knieje”, 11 listopada 2006 pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Staraniem rodziny jego prochy powróciły do Polski. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie kw. 170-III-2, blisko Alei Zasłużonych[3]. Życie i twórczość Jerzego Brauna została opisana przez Eugeniusza Żuka w książce Muza Poezji w Celi Jerzego Brauna.

W 2000 został patronem Gimnazjum nr 4 w Tarnowie. Jest także patronem Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Kwestia współpracy z organami bezpieczeństwa Polski Ludowej[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Braun od 1964 roku za zgodą władz PRL przebywał na stałe w Rzymie. Tajne służby PRL traktowały go jako kontakt operacyjny. Rekomendacja do podjęcia z nim „dialogu” w Rzymie przyszła z Departamentu IV. Wywiad podtrzymywał ten kontakt do 1971 roku, liczył na znajomości Brauna w środowiskach watykańskich, Kościoła polskiego, emigracji i działaczy katolickich. Współpraca Jerzego Brauna nigdy nie została sformalizowana, zaś jej efekty były, jak się wydaje w świetle zachowanych materiałów, dalekie od oczekiwań bezpieki. MSW nadało mu kryptonim "Opium", przez sześć lat "Opium" miał pobrać, nie licząc „upominków”, 422 880 lirów włoskich wynagrodzenia. W aktach zachowało się kilka odręcznych pokwitowań odbioru pieniędzy[4][5].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Zbiory wierszy
Powieści
 • Kiedy księżyc umiera – powieść fantastyczna (1925)
 • Hotel na plaży – powieść fantastyczna (1926)
 • Cień Parakleta – powieść (1930)
Dramaty
 • Europa (1930)
 • Rewolucja (1931)
Scenariusze filmowe
Publicystyka
 • Kultura jutra, czyli Nowe Oświecenie – wybór publicystyki z lat 1932–1948, ​ISBN 83-88747-20-7​.
 • Zagadka dziejowa Polski – eseje literackie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Stanisław Łoza (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe : na zam. Zrzeszenia Księgarstwa, 1983, s. 70.
 2. Marek Hańderek, Unia i Stronnictwo Pracy w walce (Historia Polskiego Państwa Podziemnego t.7), 2011.
 3. Cmentarz Stare Powązki: JERZY BRAUN, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-10-31].
 4. Paweł Ziętara, Strategia konia trojańskiego : aparat bezpieczeństwa PRL wobec emigracyjnego Stronnictwa Pracy, w: Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989 nr 1(10) 2012, s. 350.
 5. (AIPN, 01069/761, Raport „Marka” dotyczący nawiązania kontaktu i odbytego spotkania z „Opium”, 10 XI 1965  r.; Notatka informacyjna por. K. Siwka dotycząca kontaktu operacyjnego krypt.  „Opium”, 25 II 1974  r.; ibidem, Notatka por. K. Siwka dotycząca funduszu operacyjnego w sprawie krypt.  „Opium”, nr rej. 8344, 25 II 1974  r.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Mieczysław Giżbert-Studnicki
Lilijka działacz.svg Komendant Hufca Harcerzy w Tarnowie
1919
Lilijka działacz.svg Następca
Juliusz Braun