Jerzy Bukowski (samorządowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Bukowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 września 1929
Warszawa
Data i miejsce śmierci 1 listopada 2002
Olsztyn
Prezydent Miasta Olsztyn
Okres od 4 lipca 1990
do 1 lipca 1992
Poprzednik Marek Różycki
Następca Józef Grzegorczyk

Jerzy Bukowski (ur. 21 września 1929 w Warszawie, zm. 1 listopada 2002 w Olsztynie) – polski samorządowiec, bankowiec, prezydent miasta Olsztyn w latach 1990–1992.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Wacława Bukowskiego[a].

Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, pracował w oddziale PKO w Zgierzu, a od marca 1982 w Olsztynie. Był pierwszym dyrektorem Banku Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Działał w Warmińskim Klubie Inteligencji Katolickiej. Był pierwszym prezydentem Olsztyna po polskich zmianach ustrojowych, urząd objął 4 lipca 1990 po wyborach samorządowych 1990. Za jego kadencji dokonał się rozwój szkolnictwa niepublicznego, a także organizacji kulturalnych. Powstała m.in. Wspólnota Kulturowa Borussia. Wówczas zmieniono również nazwę Park Czynu Partyjnego na Park im. Janusza Kusocińskiego, a także przeniesiono targowisko miejskie z Placu Pułaskiego pod stadion Stomilu. Po wieloletniej przerwie przyznano też tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna (tytuł przypadł urodzonemu w Olsztynie pisarzowi Tadeuszowi Nowakowskiemu[1]). Władze miasta nawiązały partnerskie kontakty z niemieckim Offenburgiem i francuskim Châteauroux. Za kadencji Jerzego Bukowskiego, w 1991 r. Olsztyn gościł papieża Jana Pawła II.

Prezydent Olsztyna, Jerzy Bukowski, wita Jana Pawła II w Olsztynie

Jerzego Bukowskiego na stanowisku prezydenta zastąpił 1 lipca 1992 roku jego dotychczasowy zastępca Józef Grzegorczyk. Imię Jerzego Bukowskiego nosi jedna z ulic Olsztyna. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Olsztynie (kw. 10A rząd 1 grób 1)[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żona: Maria Bukowska, z domu Rybicka (zm. 21.06.2014), dzieci: Anna, Magdalena, Jarosław.[potrzebny przypis]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Wacław Bukowski (ur. 1899 r.), ułan 11. Pułku Ułanów Legionowych. Wacław Bukowski po odejściu z wojska, służył w Warszawie w policji konnej, następnie został komendantem rejonowego posterunku Policji Państwowej w Lubochni, 20 października 1939 rozstrzelany przez hitlerowców w lesie koło Budziszewic. Miejsce pochówku nieznane[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XII/123/91 Rady Miasta Olsztyn z dnia 10 września 1991 r. w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Olsztyna”.
  2. Znani i zasłużeni na Cmentarzu przy ul. Poprzecznej, ZCK Olsztyn

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]