Jerzy Chojnacki (rzeźbiarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Chojnacki
Data i miejsce urodzenia 1909-12-2020 grudnia 1909
Lublin
Data i miejsce śmierci 1988-05-2626 maja 1988
Warszawa
Narodowość polska
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Dziedzina sztuki rzeźba, fotografia, malarstwo
Rzeźba Syrenka Jerzego Chojnackiego przed budynkiem Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy przy ul. Grochowskiej 274

Jerzy Chojnacki (ps. Chojna, ur. 20 grudnia 1909 w Lublinie, zm. 26 maja 1988 w Warszawie) – polski rzeźbiarz, fotoreporter i malarz. Uczestnik powstania warszawskiego i autor dokumentacji fotograficznej z okresu walk.

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Początkowo uczył się w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego, a następnie w krakowskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Studia u prof. Tadeusza Breyera na ASP w Warszawie ukończył w roku 1939[1].

Uczestniczył w powstaniu warszawskim, a wykonana wówczas przez niego dokumentacja fotograficzna walk trafiła później do Muzeum Warszawy. Był więziony przez Niemców m.in. w KL Groß-Rosen. Po II wojnie światowej brał udział w rekonstrukcji warszawskich pomników Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika przy Trakcie Królewskim. Pod koniec swojego życia zajmował się także twórczością malarską[1].

Podobnie jak wielu innych współczesnych mu warszawskich rzeźbiarzy mieszkał na Saskiej Kępie. W tej dzielnicy, na placu Przymierza, przed kinem Sawa znajdowała się wyrzeźbiona przez niego postać syrenki. Obecnie znajduje się ona przed budynkiem Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy przy ul. Grochowskiej 274[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rzeźbiarze Saskiej Kępy wczoraj i dziś. Warszawa: Klub Kultury Saska Kępa, 2011, s. 16-17.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]