Jerzy Koszutski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Koszutski, pseud. Jurand (ur. 30 stycznia 1905 w Siedlcach, zm. 15 czerwca 1960 w Nowej Rudzie)[1] – polski muzyk i sportowiec.

Jerzy Koszutski był synem Kazimierza Koszutskiego, prezydenta m. Kalisza. Ukończył Szkołę Muzyczną w Kaliszu. Od wczesnej młodości wykazywał zainteresowania muzyczne i sportowe. W 1928 brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie jako przedstawiciel Polski w kolarstwie torowym, gdzie dotarł do ćwierćfinału w sprincie. W tym samym roku ustanowił rekord Polski w sprincie – 19,6 s. Mimo dobrych osiągnięć w 1929 zrezygnował z kariery sportowej i poświęcił się muzyce.

Po wypadku motocyklowym, w którym stracił dwa palce, swe zainteresowania skierował na muzykę lekką. W 1932 zorganizował męski kwartet wokalny pod nazwą Chór Juranda, który z dużym powodzeniem występował w teatrzyku "Wielka Rewia" w Warszawie. Prowadził wielostronną działalność artystyczną, był aranżerem, dyrygentem, pianistą, kompozytorem utworów wokalnych. Najbardziej znane piosenki to: "Kilka słów" do tekstu J. Jurandota, "Komendancie", "Oj Kasiu, Kasieńko", "Panna Nacia" do słów Z. Friedwalda, "Pani mnie poznaje" do słów W. Jastrzębca, "Wiosenne marzenie" do słów Jaremy Mirskiego oraz tango "Nie gniewaj się" do słów W. Kristiana i "Pierwsza miłość" do słów Cz. Opałki. Chór Juranda znany w Polsce i za granicą, koncertował w Holandii, Estonii i Łotwie. W czasie II wojnie światowej koncertował w Związku Radzieckim w Leningradzie, Mińsku, Moskwie, Odessie i w wielu innych miastach. Po zajęciu terenów Związku Radzieckiego przez Niemców koncerty chóru zostały wstrzymane, a od końca 1943 występował w kawiarniach Warszawy. Po wojnie "Chór Juranda" występował wraz z orkiestrą pod dyrekcją Stefana Rachonia w Warszawie i na terenie całego kraju. W czasie swej działalności odbył kilka tysięcy koncertów estradowych, wiele audycji radiowych i nagrań płytowych. Od 1957 Koszutski zajął się głównie komponowaniem, pisał piosenki i utwory fortepianowe, wykładał jednocześnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu.

Żonaty z Haliną Wiórkowską-Jurandową, akordeonistką i autorką tekstów piosenek. Pochowany w Kłodzku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Polski Komitet Olimpijski, Biografie • Polski Komitet Olimpijski, www.olimpijski.pl [dostęp 2018-04-15] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Siedlce 1448-1995 pod red. Edwarda Kospath-Pawłowskiego i Teresy Włodarczyk, Siedlce 1996.
  • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ​ISBN 83-86848-05-7​, tu hasło Chór Juranda, s. 29.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Polski Komitet Olimpijski: Jerzy Koszutski – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].