Jerzy Mamcarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Mamcarz (ur. 31 lipca 1952 roku w Mielcu) – polski pieśniarz, poeta, kompozytor, autor piosenek, gitarzysta, satyryk, członek ZASP - egzamin u profesora Aleksandra Bardiniego), członek ZAKR – sekcja literacka (od 2012 r. przew. Literackiej Komisji Kwalifikacyjnej), członek ZAIKS – sekcja literacka i kompozytorów, członek STOART, członek ZZTK (od 2016 członek Zarządu), prezes Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów, pomysłodawca i dyrektor art. Festiwalu im. Jonasza Kofty Moja Wolności (w 2017 r. XI edycja) Absolwent Politechniki Krakowskiej.

Jerzy Mamcarz

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest laureatem konkursów i przeglądów m.in. w Myśliborzu, Olsztynie, Toruniu, Wałczu, Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie. Uczestniczył w wielu Warsztatach Piosenkarskich w Lublińcu. W latach 1980/81 członek kabaretu Piwnica pod Baranami. Po egzaminach w 1982 roku u prof. Aleksandra Bardiniego, w latach 1983–1988 pracował w kabarecie Ostatnia Zmiana przy ZPR Warszawa m.in. z J. Himilsbachem, A. Dymszówną, J. Cnotą, W. Niderausem, S. Zachem, B. Wrocławskim. W latach 1988–1989 współpracował z Młodzieżową Agencją Koncertową w Warszawie m. in. koncerty z Tomaszem Raczkiem pt. „Ze sztuką na Ty”. Od 1990 prowadzi własną Agencję Artystyczną MAART.

Telewizja emitowała jego recitale Na początku słowa reż. Marian Ligęza i Jeszcze skrzydła mam odrosną reż. Barbara Sałacka, zrealizowane w Gdańsku i Warszawie, dla TVP2. Wydał płytę CD - Polskie Nagrania Edition 1997 pod tytułem ...jeszcze tańczą ogrody, nagraną z orkiestrą Zygmunta Kukli oraz książkę poetycką pod ww. tytułem Dom Wydawniczy Bellona 1998 z tekstami piosenek, które zinterpretował graficznie Krzysztof Litwin. W 2009 roku ukazała się jego płyta pt. Lustrum, która zawiera utwory nowe, nagrane z Marcinem Partyką, oraz z archiwów Polskiego Radia w Warszawie i Rzeszowie. Na Festiwalu OIRT Redakcji Rozrywki w Pradze w 1989 roku reprezentował Program III Polskiego Radia, co zaowocowało recitalem na Tage der Leichten Musik w radiu Hessischer Rundfunk we Frankfurcie nad Menem, w 1990 roku, gdzie wykonywał własne utwory w tłumaczeniu prof. Zdzisława Wawrzyniaka. W 2015 r. wydał płytę CD pt. „Romans na łyżworolkach” (D: Warner Music Poland). W 2017 r. wydał książkę „PONTE - przewodnik poetycki Italia” (Wydawnictwo Duży Format) z rysunkami Franciszka Maśluszczaka. W 2012 r. w czasie benefisu w SCK w Mielcu (m.in. z udziałem Olgierda Łukaszewicza i Zbigniewa Zamachowskiego) otrzymał tytuł Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2016 r. – Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2019 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[1].

Pieśń z pierwszej płyty pt. Śmieszna lub smutna piosenka o Don Kichotach wiele miesięcy gościła, a 3 miesiące zajmowała 1. miejsce, na Liście Przebojów w kategorii Piosenka Literacka w I Programie Polskiego Radia w 1998 roku, a pieśń „Zbyt późno” (2015) z ostatniej płyty była Piosenką Dnia Jedynki.

Z recitalami występował m.in: w Teatrze Rampa, w Starej Prochowni, w Teatrze na Woli, w klubach i kabaretach Piwnica pod Baranami, w Klubie Aktora, w Klubie Pod Harendą, w kabarecie Loch Camelot, w cyklach: Ogrody Frascati, Galeria Śpiewających Poetów, Poznaj Bardów. Wielokrotnie w koncercie Premiery w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Występował w programach radiowych i telewizyjnych jak Muzyczna Jedynka, Poranek z Polsatem, Kawa czy Herbata, Halo Polonia, Akademia Rozrywki III Programu Polskiego Radia.

W programach łączy nastrojową poezję z satyrą. Wykonuje recitale w pełni autorskie, jak również sięga po twórczość współczesnych polskich poetów. Tworzy także kalambury, aforyzmy, sentencje, które oprawia tytułem Krótkie Mieszkanka. Jest autorem nowych pojęć anegdotyk i przewodnik poetycki.

Jest prezesem grupy artystycznej Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów. Jest także wykonawcą i konferansjerem koncertów Kabaretu Literackiego Warszawskiej Scena Bardów, który tworzą: Andrzej Brzeski, Piotr Bakal, Krzysztof Daukszewicz, Andrzej Garczarek, Jerzy Filar, Stanisław Klawe,Ryszard Makowski, Marek Majewski,Tomasz Szwed, Kuba Sienkiewicz.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jonasza Kofty Moja Wolności, w ramach którego organizowany jest konkurs wokalny dla młodych wykonawców. Festiwal, organizowany od 2006 roku, należy do czołówki festiwali poświęconych piosence artystycznej.

Dyskografia

 • „...jeszcze tańczą ogrody” (Polskie Nagrania Edition 1995) (MC)
 • „...jeszcze tańczą ogrody” (Polskie Nagrania Edition 1997) (CD – z orkiestrą Zygmunta Kukli)
 • „...jeszcze tańczą ogrody” (Dom Wydawniczy Bellona 1998) (książka z interpretacjami graficznymi Krzysztofa Litwina + CD)
 • „Spojrzenia dotyk - prawie erotyk” 2005 /MAART/ (singiel ze Zbigniewem Jakubkiem)
 • „Bardowie ZAKR” 2006 (2xCD) /WSB/ (opracowanie i udział)
 • „Lustrum” 2009 (CD) /WSB, Fonografika/ (m.in. z Marcinem Partyką)
 • „Romans na łyżworolkach” 2015  D: Warner Music Poland
 • „Laureaci Festiwalu im. Jonasza Kofty Moja  Wolności 2007–2015” 2x CD 2016 r. (układ, wybór i opracowanie) Wyd. WSB i CPK Praga-Południe
 • „PONTE - przewodnik poetycki Italia” (Wydawnictwo Duży Format 2017 r.) – książka poetycka z rysunkami Franciszka Maśluszczaka
 • „Tęsknię za Mikołajem” – singel Warner Music Poland 2017

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

 • 1985–1986 Zapiski Kabaretowe Bogdana Wrocławskiego TVP Gdańsk reż. Marian Ligęza dla TVP 2 cykl 5 odcinków
 • 1987 Recital Na początku słowa TVP Gdańsk reż. Marian Ligęza dla TVP 2
 • 1990 Recital Jeszcze skrzydła nam odrosną reż. Barbara Sałacka TVP 2
 • 2008 Film biograficzny reż. Andrzej Potocki TVP Rzeszów

Nagrody, wyróżnienia i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wraz z żoną Barbarą filologiem mieszka w Warszawie. Utrzymuje stały kontakt ze swoim rodzinnym miastem, poprzez m.in. Grupę Literacką Słowo, gdzie publikuje w zbiorowych wydawnictwach nowe wiersze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b 18 odznaczonych przez ministra kultury w Międzynarodowy Dzień Teatru, wpolityce.pl, 27 marca 2019 [dostęp 2019-04-10].