Jerzy Niczyperowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Niczyperowicz
Data i miejsce urodzenia 20 listopada 1936
Nieśwież
Data śmierci 15 stycznia 1996
Poseł I kadencji Sejmu
Okres od 25 listopada 1991
do 31 maja 1993
Przynależność polityczna NSZZ „Solidarność”
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności

Jerzy Feliks Niczyperowicz (ur. 20 listopada 1936 w Nieświeżu, zm. 15 stycznia 1996) – polski polityk, związkowiec, inżynier budownictwa lądowego, poseł na Sejm I kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1960 ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej (ze specjalnością budowy mostów). Od 1962 mieszkał i pracował w Olsztynie. Brał m.in. udział w budowie nowego gmachu dworca PKP i PKS Olsztyn Główny. Pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Usług Inwestycyjnych, w latach 1976–1982 był zastępcą dyrektora tego przedsiębiorstwa; w 1980 organizował zakładowe struktury „Solidarności”. Później był m.in. zastępcą dyrektora Wydziału Gospodarki Terenowej i dyrektorem Wydziału Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Pełnił również funkcję pełnomocnika wojewody olsztyńskiego ds. przejść granicznych.

Uczestniczył w IV, V i VI Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, wchodził w skład władz Regionu Warmińsko-Mazurskiego (członek zarządu i prezydium zarządu w latach 1989–1995). W latach 1991–1993 z listy związkowej zasiadał w Sejmie I kadencji, biorąc udział w pracach Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej; należał do Klubu Parlamentarnego NSZZ „Solidarność”.

W 2018 pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1] oraz Krzyżem Wolności i Solidarności[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był żonaty (żona Teresa), miał troje dzieci (syna Piotra oraz córki Ludmiłę i Annę).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]