Jerzy Owsiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Owsiak
Ilustracja
Jerzy Owsiak (2017)
Data i miejsce urodzenia 6 października 1953
Gdańsk
Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Okres urzędowania od 2 marca 1993
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Order Ecce Homo Odznaka honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Odznaka Honorowa „Bene Merito” Srebrny Medal „Za Zasługi dla Policji” Order Uśmiechu

Jerzy Zbigniew Owsiak, Jurek Owsiak (ur. 6 października 1953 w Gdańsku) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, filantrop, działacz charytatywny i społeczny.

Założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawca i organizator corocznego Finału WOŚP oraz Przystanku Woodstock[1].

Jako dziennikarz radiowy i telewizyjny współpracował z największymi rozgłośniami i telewizjami w kraju[2].

Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność społeczną i charytatywną. Od 2014 Honorowy Obywatel miasta stołecznego Warszawy. Kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla[3].

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Wychował się w rodzinie milicjanta i księgowej, dziadek ze strony ojca walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a babcia w oddziałach gen. Józefa Hallera. Ojciec został później pułkownikiem i pracował w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej[4].

W wieku 8 lat przeprowadził się z rodzicami z Gdańska do Warszawy, gdzie skończył liceum ekonomiczne, a następnie próbował dostać się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz na psychologię. W młodości, jak sam przyznaje, należał do grupy mazowieckich hippisów, zapatrzonych w swoich „amerykańskich braci” i właśnie dzięki tamtym fascynacjom i legendzie festiwalu w Woodstock (1969) od 1995 odbywa się festiwal Przystanek Woodstock.

Jest prezesem przedsiębiorstwa „Złoty melon” sp. z o.o., a także witrażystą i byłym psychoterapeutą[5].

Owsiak na Przystanku Woodstock
Owsiak podczas obchodów 25. rocznicy wyborów z 1989 roku

Działalność artystyczna i publiczna[edytuj | edytuj kod]

W Warszawie jego pracownia wykonała witraże m.in. w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Belwederze[6] oraz we wnętrzach hotelu Rialto[7].

Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim Owsiak zaistniał w środowisku muzycznym. Z założonym przez siebie Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników od 1988 pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz zaczął prowadzić w Rozgłośni Harcerskiej autorską audycję (przedstawiał się jako „właściciel zespołu Voo Voo”). Współpracował też z tygodnikiem „Na Przełaj”.

Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią Harcerską następnym przedsięwzięciem Owsiaka była audycja „Brum” prowadzona przez niego w latach 1991–1994 na falach Programu III Polskiego Radia. Audycja była nadawana w piątki. W latach 1994–1999 zmieniła nazwę na „Sie kręci”. Potem była audycja „Kręcioła” nadawana przez Program I Polskiego Radia i spotkania ze słuchaczami w sobotnie przedpołudnia na antenie RMF FM, jednak po konflikcie z władzami stacji zdjęte z anteny po kilku emisjach.

W latach 1991–2007 Owsiak współpracował z TVP. Od grudnia 1991 zaczął przygotowywać dla Dwójki program „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, który od lata 1994 zmienił nazwę na „Dziura w koszu”, a od 1996 – na „Kręcioła”. W telewizji publicznej prowadził też coroczne finały WOŚP oraz program „Bezpieczne wakacje”.

Po 16 latach rozstał się z TVP. W 2007 powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA po raz pierwszy poprowadził „Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka”. Od 3 sierpnia 2008 do 4 kwietnia 2010 prowadził ten program na antenie radia Eska Rock.

Współpracował z telewizjami TVN i Canal+. Ponadto w 2007 podjął się tworzenia młodzieżowego kanału O.TV (Owsiak.TV), który od 6 października 2007 był dostępny na platformie cyfrowej „n”, należącej do grupy ITI, a od października 2009 jako pasmo wieczorne kanału ZigZap (emitowane było od 19:30 do 21:00). O.TV zakończyła nadawanie 29 października 2010. Od 2011 prowadzi swój wideoblog internetowy owsiaknet.pl, od 2014 przemianowany na kręcioła.tv.

Jest współautorem książki Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego[8].

W 2009 wydawnictwo Świat Książki opublikowało autobiograficzną książkę Jurka Owsiaka, Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni opisującą historię powstania i działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od 18 stycznia 2012 do 8 czerwca 2016 w Programie III Polskiego Radia ponownie prowadził audycję „Sie kręci”[9]. Audycja była emitowana w każdą środę po 22:00. Często także w środę po godzinie 16:00 był gościem w Programie I Polskiego Radia w ramach audycji „Popołudnie z Jedynką”. W czerwcu 2016 zakończył pracę w Polskim Radiu[10].

Od 4 lipca 2016 prowadzi program „Zaraz będzie ciemno” w Antyradiu[11].

Organizowanie koncertów[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 80. i w latach 90. XX w. zajmował się organizacją wielu imprez rockowych. Zorganizował serię koncertów-maratonów muzycznych, których wspólną cechą była jego charakterystyczna „jąkająca się” konferansjerka oraz udział czołówki polskich zespołów punkowych owych czasów. Były to m.in.:

 • Letnia zadyma w środku zimy” – w klubie „Stodoła”, Warszawa – 27 stycznia 1989 (debiut organizatorski), 1991
 • „Zadyma na Torwarze”, Warszawa 1989
 • „50 Rock’n’rolli na l Maja” – w klubie Fugazi, Warszawa 1992
 • „Warsaw – Berlin 2 Step” – Agrykola, Warszawa 1993.

W latach 1991 i 1992 razem z Walterem Chełstowskim kierował Festiwalem w Jarocinie. Z tym samym zespołem zorganizował też pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 w Czymanowie. Od tego momentu Przystanek Woodstock odbywa się co roku, a kolejne edycje odbywały się w Szczecinie (1996), Żarach (1997–1999, 2001–2003), Lęborku (2000) i Kostrzynie nad Odrą (od 2004). Od 2018 nazywa się Pol’and’Rock Festival, zapisywane też w skrócie Pol’N’Rock oraz Pol’&’Rock.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Owsiak opowiada o początkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Jerzy Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 Jerzy Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu „Brum” nadawanego w Programie III Polskiego Radia i następnie przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie w tym samym roku. 3 stycznia 1993 odbyła się zbiórka pieniędzy nazwana później „I Finałem”.

Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała WOŚP Od tego czasu „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” odbywa się co roku, a Jerzy Owsiak pełni rolę głównego organizatora i konferansjera programu telewizyjnego pod tym samym tytułem nadawanego do 2015 w TVP2[12].

14 stycznia 2019, po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w zamachu na koncercie WOŚP Jerzy Owsiak podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji WOŚP[13][14]. Jako przyczynę swojego odejścia Owsiak podał rosnącą falę nienawiści skierowaną przeciwko jego osobie[15]. 19 stycznia opublikował oświadczenie, iż w wyniku licznych publicznych próśb o dalsze kierowanie fundacją oraz w wyniku wystąpień duchownych i świeckich w trakcie pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza wydał oświadczenie, iż podjął decyzję o powrocie na funkcję prezesa i o zintensyfikowaniu walki z aktami nienawiści[16][17].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Działalność Jerzego Owsiaka bywa przedmiotem krytyki m.in. ze strony środowisk prawicowych[18][19][20][21][22][23] i socjalistycznych[24][25][26]. Prawica zarzuca Owsiakowi m.in. promowanie hasła „róbta, co chceta” (nazwa programu prowadzonego w telewizji przez Owsiaka), które interpretują jako nawoływanie do hedonistycznego stylu życia i relatywizmu moralnego[27]. Przedmiotem krytyki jest także zgoda Owsiaka na działalność podczas Przystanku Woodstock niektórych związków religijnych (np. Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny), które zdaniem niektórych osób mają być zagrożeniem dla młodzieży[28]. Sprzeciw wzbudził też jego pogląd, że należy rozpocząć publiczną dyskusję o eutanazji[29][30], mimo że on sam nie jest jej zwolennikiem[30]. W jednym z wywiadów dla portalu dziennik.pl stwierdził, że jest ona „pomocą starszym w cierpieniach”[31].

Jerzy Owsiak był też krytykowany za dyskryminujące traktowanie dziennikarzy nieprzychylnie nastawionych do WOŚP[32] zwłaszcza po tym, jak z użyciem siły został wyprowadzony z konferencji prasowej zorganizowanej 8 stycznia 2014 przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Michał Rachoń, ówczesny dziennikarz Telewizji Republika[33][34]. Swoje zaniepokojenie tym wydarzeniem wyraziło środowisko dziennikarskie oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka[34], a swoją dezaprobatę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich[35].

Sprawy sądowe[edytuj | edytuj kod]

W 2003 został skazany wyrokiem sądu za zniszczenie prywatnych stoisk w Żarach[36].

Jerzy Owsiak pozwał do sądu blogera Piotra Wielguckiego z powodu zniesławienia. Wielgucki obraził Owsiaka, publikując pod pseudonimem Matka Kurka, artykuły na temat finansowania WOŚP oraz fundacji „Złoty Melon”, gdzie nazwał Owsiaka m.in. „hieną cmentarną”[37]. Sąd nakazał blogerowi usunąć informacje i przeprosić[38]. Wielgucki w 2017 r., po drugim przegranym procesie, miał także zapłacić na rzecz Wielkiej Orkiestry 5 tys. zł. oraz koszty procesu[39].

W 2018 Owsiak został pozwany, przez anonimowego internautę, z powodu wypowiadania wulgarnych słów w miejscu publicznym. Pozew został umorzony[40].

W 2019 został pozwany do sądu w Słubicach, ze względu na wypowiadanie wulgarnych treści w kierunku polityków Prawa i Sprawiedliwości, podczas festiwalu Pol'and'Rock[41].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, która jest członkiem zarządu Fundacji WOŚP[42], mają dwie córki: Aleksandrę (ur. 1979) i Ewę (ur. 1989)[43].

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia państwowe[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]


Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
 2. Oświadczenie Jurka Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2014-01-22. [dostęp 2014-05-13].
 3. kospa: Komitet Norweski przyjął nominację dla Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. wyborcza.pl, 2019-01-15. [dostęp 2019-01-15].
 4. Tomasz Kwaśniewski. Ojciec milicjant, piękna matka, tajemnicza śmierć dziadków. Dom rodzinny Jurka Owsiaka. „Wysokie Obcasy Extra”, 1 2013. [dostęp 2013-01-26]. 
 5. Najczęściej zadawane pytania. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2012. [dostęp 2014-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-10)].
 6. Zespół Rezydencji Prezydenta RP. Belweder. prezydent.pl. [dostęp 2018-03-09].
 7. Jerzy S. Majewski. Jak za dawnych lat. Ulica Wilcza. „Stolica”, s. 17, wrzesień 2017. 
 8. Informacja o książce Orkiestra Klubu Pomocnych Serc – na stronie wydawcy, www.znak.com.pl.
 9. Jerzy Owsiak wraca do Trójki, www.polskieradio.pl.
 10. Krzysztof Lisowski: „Ostatni seans filmowy” Pawła Sztompke zamiast „Się kręci” Jurka Owsiaka w Trójce. W: wirtualnemedia.pl [on-line]. 2016-06-15. [dostęp 2016-06-20].
 11. „Zaraz będzie ciemno” Jerzego Owsiaka w Antyradiu w poniedziałki. [dostęp 2016-06-25].
 12. Informacja o historii powstania WOŚP na jej stronie WWW, www.wosp.org.pl.
 13. Rezygnacja Jerzego Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2019-01-19].
 14. Rezygnacja Jerzego Owsiaka. wosp.org.pl. [dostęp 2019-01-15].
 15. Anita Karwowska: Orkiestra bez dyrygenta. Po śmierci Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania fundacji WOŚP. Wyborcza.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-15].
 16. Jurek Owsiak wraca do bycia prezesem Fundacji WOŚP. Wygłosił emocjonalne oświadczenie. gazeta.pl, 2019-01-19.
 17. Jurek Owsiak wycofał rezygnację. Będę grał znowu z Orkiestrą. WP Wiadomości. [dostęp 2019-01-19].
 18. Waldemar Rajca. Walka owsiakowego socjalizmu ze zdrowym rozsądkiem. „Najwyższy CZAS! – tygodnik konserwatywno – liberalny”, 15 stycznia 2008. [dostęp 2019-01-13]. 
 19. Mikołaj Pilecki, Chce się płakać. Ohydny atak Pawłowicz na Owsiaka po zamachu na Adamowicza, Pikio.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19].
 20. WPROST.pl, Wulgarny atak prawicowej publicystki na Jurka Owsiaka. „Obleśny karzeł i świnia w błocie”, WPROST.pl, 6 sierpnia 2017 [dostęp 2019-01-19].
 21. Brutalny atak na Owsiaka po napaści na Adamowicza, fakt.pl, 14 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19].
 22. Magda Mieśnik, Paweł Adamowicz raniony nożem. Główny hejter WOŚP obwinia Owsiaka, wiadomosci.wp.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19].
 23. Barbara Piela, #KukiełkowyŚwiatBasi #Plastusie Plastusiowa kamienica I W tym tygodniu przerwa w TV, więc wyremontowałam i przeprowadziłam pierwszą cześć (1/3) plastusiów do gablot.pic.twitter.com/6GHZ5heset, @baspiela, 8 marca 2018 [dostęp 2019-01-19].
 24. Ikonowicz o biednych i wykluczonych. Owsiak? Czołowy jałmużnik. Państwo? Państwa nie ma. Są jaśnie państwo, www.tokfm.pl, 29.08.2013.
 25. Łukasz Foltyn: Jak zostać bohaterem na wzór Owsiaka, lewica.pl, 2012-01-06.
 26. Piotr Ciszewski: Wielka Orkiestra Hipokryzji, lewica.pl, 2014-01-12.
 27. Przymierze z Maryją. Wydawnictwo im. P. Skargi. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-24)].
 28. Ks. Andrzej Kobyliński. Katolicy i Orkiestra. „Tygodnik Katolicki Niedziela”, Niedziela Ogólnopolska 11/2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 29. „Te choroby degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat”.
 30. a b Owsiak: WOŚP to walka. Nie zrozumieliście słów o eutanazji, Dziennikzachodni.pl, 2013-01-11.
 31. Jurek Owsiak za eutanazją. To czyni go złym człowiekiem? (wywiad), NaTemat.pl.
 32. TVP: cofnięcie akredytacji dziennikarskich na finał WOŚP to nieporozumienie.
 33. Dziennikarze oburzeni wyrzuceniem TV Republiki z konferencji WOŚP. „Złamanie prawa, standardy z Mińska”. wirtualnemedia.pl, 2015-01-09. [dostęp 2016-01-28].
 34. a b Helsińska Fundacja Praw Człowieka „zaniepokojona wyrzuceniem dziennikarza TV Republika z konferencji WOŚP”.
 35. Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
 36. Jerzy Owsiak skazany. „Gazeta Wyborcza (edycja zielonogórska)”, 9 grudnia 2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 37. Owsiakowi wolno więcej?! WYROKI, które ujawniają, że WOŚP ma dziwny problem. Niezależna, 2017-01-16.
 38. Bloger Matka Kurka drugi raz przegrał w sądzie z Owsiakiem. Ale się nie przejmuje. Newsweek, 2016-02-05.
 39. Matka Kurka po raz kolejny przegrywa w sądzie. WOŚP, 2017-03-31.
 40. Proces Owsiaka. Sąd wydał wyrok przed festiwalem. Fakt24, 2018-07-31.
 41. Owsiak dostał już pismo z sądu w Słubicach. "Zaczynamy mieć w tym wprawę". Gazeta Wyborcza, 2019-09-07.
 42. O Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy- Fundacji Pożytku Publicznego. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2015-02-27].
 43. Jerzy Owsiak – Filmweb.
 44. M.P. z 1999 r. nr 22, poz. 319 – pkt 3.
 45. Prezydent odznaczył działaczy organizacji pozarządowych, oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 46. M.P. z 2011 r. nr 78, poz. 778 – pkt 6.
 47. a b Obrońcy Godności Dziecka odznaczeni!. brpd.gov.pl.
 48. Srebrne Usta 1992–2002. polskieradio.pl. [dostęp 2017-04-07].
 49. „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” na stronie GOPR [dostęp 13 lutego 2010].
 50. red. Z Paszportami do Europy. „Polityka”. Nr 3/2003 (2384), s. 24, 18 stycznia 2003. 
 51. Order ECCE HOMO – nadania 2003. Ecce Homo. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-15)].
 52. Wręczenie nagród Europejczyk Roku 2006, www.wosp.org.pl [martwy link].
 53. Uchwała nr XLVI/347/2006; Wykaz Osób, Instytucji i Organizacji, którym przyznano „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. lubuskie.pl. [dostęp 24 lipca 2012]. – poz. 33.
 54. Komunikat RPO – ogłoszenie pierwszych nadań odznaki honorowej. rpo.gov.pl, 10 grudnia 2009.
 55. Komunikat w związku z przyznaniem przez Rzecznika Praw Obywatelskich odznaki honorowej „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. rpo.gov.pl. [dostęp 6 stycznia 2010].
 56. Dzień Praw Człowieka. blog.brpo.salon24.pl, 11 grudnia 2009.
 57. Laureaci z poprzednich edycji: Polish Market, polishmarket.com.pl [dostęp 2015-12-04] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-19].
 58. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Dnia Służby Zagranicznej. msz.gov.pl, 17 listopada 2010. [dostęp 17 listopada 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)].
 59. Złoty artKciuk, miastogwiazd.pl [dostęp 2017-06-16].
 60. Buzdygany rozdane. wp.mil.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
 61. Bohaterowie czasu pokoju. polska-zbrojna.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
 62. Policyjny medal dla Jurka Owsiaka. zyjbezpiecznie.policja.pl, 27 listopada 2012. [dostęp 8 grudnia 2013].
 63. Owsiak zasłużony dla policji. dziennik.com, 27 listopada 2012. [dostęp 8 grudnia 2013].
 64. Doktorzy honoris causa. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. [dostęp 17 stycznia 2013].
 65. Doktor Siema! Owsiak doktorem h.c. Uniwersytetu Pedagogicznego. krakow.gazeta.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 17 stycznia 2013].
 66. Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla Owsiaka. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 21 października 2013].
 67. Jerzy Owsiak z nagrodą Niptel. tvpolsat.info. [dostęp 5 kwietnia 2014].
 68. Jerzy Owsiak dostanie Nagrodę Jerzmanowskich 2014. To polska „nagroda Nobla” warta 100 tys. zł. dziennikzachodni.pl, 1 maja 2014. [dostęp 25 maja 2014].
 69. Lewiatan nagrodził Jurka Owsiaka.
 70. Jurek i Lidia Owsiak laureatami nagrody Zwierciadła.
 71. Owsiak i Małysz wśród laureatów plebiscytu Ludzie Wolności. Polska Agencja Prasowa. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
 72. Lewiatan nagradza: Balcerowicz, Belka, Owsiak, Zaboklicki wyróżnieni [dostęp 2017-07-26].
 73. Uchwała nr LXXXIII/2105/2014 z 05-06-2014. W: 2014-06-05 [on-line]. um.warszawa.pl. [dostęp 2014-06-17].
 74. Jurek Owsiak najlepszym promotorem koncertowym!. wosp.org.pl, 29 kwietnia 2015. [dostęp 8 maja 2015].
 75. Kraków/ Jerzy Owsiak otrzymał złoty medal UJ „Plus ratio quam vis”, naukawpolsce.pap.pl, 29 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-29].
 76. Order Uśmiechu i sok z cytryny. Jerzy Owsiak odebrał odznaczenie po 25 latach (www.tvn24.pl). tvn24.pl, 2018-05-18. [dostęp 2018-05-19].
 77. Wiesław Lewicki, Nagrody Polonicus 2018 w Akwizgranie przyznane!, institut-polonicus.eu [dostęp 2018-05-04] (niem.).
 78. Nagroda Tischnera po raz dziewiętnasty. tischner.pl, 2019-03-29. [dostęp 2019-04-28].
 79. Jerzy Owsiak: Tubę dostałem ogromną. Obym przez nią mówił rzeczy dobre, tokfm [dostęp 2019-05-30] (pol.).
 80. Drogi (2012). filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 81. „Drogi” Indios Bravos – zobacz film. rmfon.pl. [dostęp 2012-07-04].
 82. Jarocin. Po co wolność. [dostęp 2017-09-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Jurek Owsiak: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania. Paulina Martela (redaktor prowadzący), Elżbieta Szelest (redakcja), Jacek Stachera (koordynacja produkcji ze strony WOŚP). Warszawa: Świat Książki – Grupa Wydawnicza Weltbild. ISBN 978-83-7799-506-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]