Jerzy Pękala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Pękala
Data i miejsce urodzenia 30 września 1929
Wieprz
Prezydent Krakowa
Okres od 6 czerwca 1969
do 26 kwietnia 1978
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Poprzednik Zbigniew Skolicki
Następca Edward Barszcz
Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy II klasy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Jerzy Józef Pękala (ur. 30 września 1929 we Wieprzu) – polski polityk, prezydent Krakowa, poseł na Sejm PRL VI kadencji.

Urodzony w rodzinie robotniczej jako syn Andrzeja i Rozalii. Liceum ogólnokształcące ukończył w Wadowicach, działał w OMTUR i ZMP. Studia wyższe ukończył na Wydziale Ekonomii Politycznej Uniwersytetu im. Mikołaja Łomonosowa w Moskwie. W 1948 został członkiem PZPR. Pracę zawodową rozpoczął na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Ekonomii Politycznej. W 1955 przeszedł do pracy w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Bydgoszczy, początkowo jako kierownik wydziału, a następnie sekretarz do spraw ekonomicznych; po zmianach, jakie nastąpiły w październiku 1956, został sekretarzem KW PZPR w Bydgoszczy.

W 1959 przeniósł się wraz z rodziną do Krakowa. W latach 1960–1969 pełnił funkcję sekretarza do spraw ekonomicznych Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie. Od 16 grudnia 1964 do 20 stycznia 1965 był p.o. I sekretarza w egzekutywie KW. Był aktywistą Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

6 czerwca 1969 został wybrany na przewodniczącego prezydium Rady Narodowej miasta Krakowa (po wyborach w 1973 był prezydentem miasta). Na stanowisku tym pozostał do dnia 26 kwietnia 1978. Na czas jego rządów w Krakowie przypadają następujące inwestycje:

Po zwolnieniu z funkcji przewodniczącego prezydium Rady Narodowej miasta Krakowa skierowany został do pracy w dyplomacji. Od 1978 przez pewien czas pełnił stanowisko ambasadora PRL w Korei Północnej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]