Jerzy Płoszajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Płoszajski
Data urodzenia 1910
Data śmierci 7 grudnia 2007
Zawód, zajęcie inżynier
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Jerzy Antoni Płoszajski (ur. 1910, zm. 7 grudnia 2007) – polski inżynier i konstruktor lotniczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1930 rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, gdzie w 1934 zdał pierwszy egzamin dyplomowy i kontynuował studia na Sekcji Lotniczej. W 1937 ukończył wraz z L. Moczarskim i J.Idźkowskim lekki samolot doświadczalny MIP Smyk (MIP - Moczarski, Idźkowski, Płoszajski), jedną z programowych prac zespołowych wykonanych za zgodą profesora Mechaniki Lotu i Budowy Płatowców - Gustawa A. Mokrzyckiego. W tym czasie pracował w Fabryce Śmigieł, co spowodowało, że dyplom obronił w czerwcu 1939 roku.

W 1940 znalazł się w Anglii, gdzie uczestniczył w projektowaniu szybowców inwazyjnych, a później głównie jako konstruktor osprzętu lotniczego i uzbrojeniowego wraz z nadzorem produkcji. Po wojnie pozostał w Anglii, gdzie w 1987 roku przeszedł na emeryturę. W latach 50. XX wieku brał udział w projekcie mającym na celu podniesienie mocy silników dla okrętów podwodnych typu Oberon dla Royal Navy.

Jerzy Płoszajski był aktywnym członkiem: Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii (od założenia w 1940 r.), członkiem wieczystym Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego, członkiem Zjednoczenia Polskiego, POSKu oraz Towarzystwa Popierania Nauki Polskiej. Był członkiem (do końca istnienia Stowarzyszenia Lotników Polskich - obecnie Fundacja). W okresie pracy zawodowej był członkiem Royal Aeronautical Society (Królewskiego Towarzystwa Aeronautycznego) i Society for Nautical Research (Towarzystwo Badań Nautycznych). Współpracował z Muzeum Techniki, dostarczał informacje do Słownika Biograficznego Techników Polskich i Instytutu Historii i Nauk PAN.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (11 listopada 1990)[1], Złoty Krzyż Zasługi (1972)[2], Złote Odznaki Honorowe NOT i STP, dyplom uznania od Muzeum Lotnictwa w Krakowie za przekazanie modelu samolotu SMYK, odznaka zasłużonego dla Politechniki Warszawskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]