Jerzy Rządkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Rządkowski
Kieros
Data urodzenia 16 lutego 1922
Data i miejsce śmierci 25 sierpnia 1944
Warszawa
Przebieg służby
Siły zbrojne AK DYSK.png Armia Krajowa
Jednostki batalion „Zośka”
Stanowiska dowódca drużyny
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
  • powstanie warszawskie
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (od 1941)
Mogiła na Powązkach

Jerzy Rządkowski ps. Kieros (ur. 16 lutego 1922, zm. 25 sierpnia 1944 w Warszawie[1]) – podporucznik, uczestnik powstania warszawskiego jako dowódca drużyny w szeregach III plutonu „Felek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”.

Od 1934 roku należał do 80 Drużyny Harcerskiej im. Jędrzeja Śniadeckiego[2]. Podczas okupacji niemieckiej działał w polskim zbrojnym podziemiu.

W powstaniu warszawskim walczył głównie na Woli i na Starym Mieście. 11. dnia powstania warszawskiego wraz z czterema żołnierzami (Jerzy Gawin, Andrzej Samsonowicz, Tadeusz Sumiński, Wojciech Markowski) i trzema sanitariuszkami (Irena Kołodziejska, Grażyna Zasacka, Stefania Grzeszczak), został odcięty od batalionu podczas walk w obronie cmentarzy wolskich. Grupa ta, po stratach, w dniach następnych przeszła do Kampinosu, stamtąd na Żoliborz, później zaś, przechodząc kanałami na Stare Miasto dotarła 24 sierpnia do swego oddziału.

Poległ następnego dnia – 25. dnia powstania warszawskiego w rejonie ul. Franciszkańskiej na Starym Mieście. Miał 23 lata. Pochowany w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu „Zośka” na Wojskowych Powązkach w Warszawie (kwatera A20-4-21)[3].

Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2004. ​ISBN 83-11-09261-3
  2. Strona kontaktowa 80 WDH - 1934
  3. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze