Jerzy Słomiński (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Słomiński

Jerzy Słomiński (2013)
Pseudonim Słoma
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1957
Warszawa
Instrumenty bębny, perkusja, mandolina
Gatunki poezja śpiewana, reggae, etno
Aktywność od lat 80. XX w.
Powiązania Orkiestra Na Zdrowie
Jacek Kleyff
Brygada Kryzys
Osjan
Orkiestra Razem
Izrael
Antonina Krzysztoń
SŁOMA i Przedwietrze

Jerzy Słomiński, pseud. Słoma (ur. 13 marca 1957 w Warszawie) – polski bębniarz, architekt. Jerzego "Słomę" Słomińskiego można uznać za prekursora gry na bębnach w Polsce, jest również autorem tekstów. Śpiewa, grywa na mandolinie, perkusji i akustycznej gitarze.

Biografia i działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Studia na ASP rozpoczął w 1978. Miał indywidualny tok studiów u Oskara Hansena. Po wprowadzeniu stanu wojennego wyjechał z Warszawy i osiadł w Lasach Kozłowieckich, gdzie jako pierwszy w Polsce zajął się wytwarzaniem profesjonalnych bębnów typu conga. Założył też muzyczną społeczność złożoną z około 20 rodzin. Jak mówił, zaczął robić bębny, żeby mieć na czym grać.

W swojej karierze współpracował m.in. z Jackiem Kleyffem, Orkiestrą Na Zdrowie, Brygadą Kryzys, Osjanem, Orkiestrą Razem, Izraelem i Antoniną Krzysztoń. Obecnie występuje w zespole stworzonym przez niego o nazwie SŁOMA i Przedwietrze. Grupa muzyków jest ściśle związana emocjonalnie, gdyż częścią zespołu jest ojciec wraz z dwoma synami. Formacja na swoim koncie ma debiutancką płytę zatytułowaną Zagrania. Muzycy od początku istnienia grupy grają bardzo różnorodnie, od pierwotnych form bębniarskich, przez ska, reggae, funk, r&b, afro-beat oraz jazz aż do melodii i piosenek brzmiących i kołyszących rumbą czy sambą.

W 1997 założył zespół Bębnoluby, początkowo projektem autorskim, następnie realizowany z grupą przyjaciół. W skład repertuaru wchodziły kompozycje, będące kompilacją różnych nurtów i tradycji, przeprowadzając słuchaczy przez poszczególne etapy rozwoju muzyki, nawiązując do muzyki afrykańskiej, karaibskiej, a poprzez udział trąbki i saksofonu do jazzu.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1995: Brzmienia 84–94
  • 1997: Ethno-demo
  • 1998: Łaadoo

Z Orkiestrą Na Zdrowie:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jarosław Hejenkowski, Encyklopedia polskiego reggae, Pyskowice: Zima Firma Fonograficzno Handlowa Marek Niewiarowski, 2004, ISBN 83-913108-2-5, OCLC 831251636.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]