Jerzy Skrabek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Marian Skrabek
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia 31 maja 1924
Radom
Przebieg służby
Lata służby 1940-1945
Jednostki Związek Walki Zbrojnej
Armia Krajowa
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Późniejsza praca pracownik SGGW
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie Medal 30-lecia Polski Ludowej Krzyż Armii Krajowej Medal „Pro Memoria” Odznaka „Za Zasługi dla ZKRPiBWP”

Jerzy Marian Skrabek (ur. 31 maja 1924 w Radomiu) – żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej podczas okupacji, pracownik SGGW, harcerz i działacz społeczny po wojnie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie leśniczego Edmunda Skrabka i Adriany z Zawadzkich. Uczęszczał do Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, jednak z powodu wybuchu II wojny światowej ukończył tam tylko drugą klasę. Materiał kolejnych dwóch klas przerobił na tajnych kompletach i w tym samym trybie uzyskał małą maturę. W czasie okupacji niemieckiej należał do Związku Walki Zbrojnej (od marca 1940 r.), a później do AK. Od końca maja 1940 r. musiał się ukrywać przed władzami hitlerowskimi, w związku ze swą ucieczką z aresztu niemieckiego. Po zakończeniu wojny podjął przerwaną edukację i w lipcu 1945 zdał maturę w Liceum im. J. Kochanowskiego w Radomiu, a w 1951 r. ukończył leśnictwo na SGGW. Jeszcze w trakcie studiów podjął pracę na macierzystym wydziale i pracował tam do 1991 r.[1]

Do harcerstwa wstąpił w szkole podstawowej. Po wojnie był też członkiem Polskiego Związku Łowieckiego[1], przewodniczącym Komisji Rewizyjnej „Stowarzyszenia Wychowanków SGGW” oraz prezesem „Rodziny Leśników SGGW”[2]. Obecnie jest sekretarzem Koła nr 16 przy SGGW i SGH Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Ma rangę porucznika rezerwy Wojska Polskiego[3].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Elżbieta Dziedzicka (oprac.): Jerzy Marian Skrabek. W: Ludzie mniej lub bardziej związani z Garbatką i mniej lub bardziej zasłużeni dla Garbatki [on-line]. mojagarbatka.pl. [dostęp 2014-08-11].
  2. Bolesne straty Seniorów – Leśników.
  3. Skład osobowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Warszawa 2013, s 205.
  4. M.P. z 2004 r. nr 47, poz. 798
  5. M.P. z 2013 r. poz. 906