Jerzy Smolicz (socjolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Smolicz
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1935
Warszawa
Data i miejsce śmierci 3 listopada 2006
Adelaide
Zawód, zajęcie socjolog
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP Medal of the Order of Australia

Jerzy Jarosław Smolicz (ur. 2 lutego 1935 w Warszawie, zm. 3 listopada 2006 w Adelaide) − australijski socjolog pochodzenia polskiego, dyrektor Centre for Intercultural Studies and Multicultural Education na Uniwersytecie w Adelajdzie, jeden z twórców australijskiej polityki wielokulturowości.

We wrześniu 1939 roku rodzina Smoliczów mieszkała w Nieświeżu, gdzie zastała ją agresja radziecka. Rodzice Jerzego Smolicza zostali rozdzieleni: ojciec trafił do łagru, matka z synem do kołchozu w Kazachstanie. Po zawarciu układu Sikorski-Majski przedostali się przez Iran do Libanu. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina osiedliła się w Szkocji. Tam Jerzy Smolicz ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie w Edynburgu. Następnie podjął studia socjologiczne na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1965 roku otrzymał i przyjął propozycję pracy na Uniwersytecie w Adelajdzie w Australii.

W pracy naukowej zajmował się głównie pluralizmem kulturowym w społeczeństwach multietnicznych. Poza Australią wykładał między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech, Nowej Zelandii, Indiach czy Polsce. Był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności. Współpracował z rządem Australii Południowej w zakresie wielokulturowości i wielojęzyczności w systemie edukacji. Został odznaczony między innymi australijskim Order of Australia i polskim Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. W 2002 roku został nagrodzony przez UNESCO nowo powołaną nagrodą Linguapax Prize.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • (współautor: Margaret J. Secombe) Zostać Australijczykiem ? : polski dom, australijska szkoła, przeł. Mirosław Boruta, Warszawa: "Polonia" 1990.
  • Kultura i nauczanie w społeczeństwie wieloetnicznym, przeł. Elżbieta Grabczak-Ryszka, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1990.
  • Osobowościowe systemy kulturowe w społeczeństwie pluralistycznym, Warszawa 1990.
  • Współkultury Australii, Warszawa: Oficyna Naukowa 1999.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]