Jewgienij Morgunow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jewgienij Morgunow
Data i miejsce urodzenia 27 kwietnia 1927
Moskwa, ZSRR
Data i miejsce śmierci 25 czerwca 1999
Moskwa, Rosja
Zawód aktor
reżyser
scenarzysta
Lata aktywności 1944 – 1998

Jewgienij Aleksandrowicz Morgunow, ros. Евге́ний Алекса́ндрович Моргуно́в (ur. 27 kwietnia 1927 roku w Moskwie, zm. 25 czerwca 1999 w Moskwie) – radziecki i rosyjski aktor, reżyser i scenarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku 14 lat rozpoczął pracę jako robotnik w moskiewskich zakładach obróbki skrawaniem, gdzie wykonywał części do pocisków artyleryjskich. W 1943 młody Morgunow, wówczas sierota napisał list do Stalina, w którym prosił, aby mógł podjąć naukę w szkole teatralnej. Na jego list przyszła pozytywna odpowiedź i Morgunow rozpoczął naukę w szkole działającej przy teatrze im. Tajrowa. Po roku przeniósł się do WGIK, który ukończył w 1948. Po studiach rozpoczął pracę w Państwowym Teatrze Aktorów Filmowych GTK, skąd w 1951 przeniósł się do Teatru Małego, aby stamtąd wrócić ponownie do GTK.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1944 rolą w filmie O szóstej wieczorem po wojnie (reż. Iwan Pyrjew). Sławę przyniosła mu rola Stachowicza w ekranizacji Młodej Gwardii z 1948 (reż. Siergiej Gierasimow). W latach 50. występował głównie w filmach historycznych, zanim nie doczekał się swojej najsłynniejszej roli - Bywałego w serii filmów Leonida Gajdaja. Po konflikcie z Gajdajem od lat 70. rzadko występował w filmie. W swoim dorobku miał 67 ról filmowych.

Brak propozycji artystycznych wywołał u Morgunowa poważną depresję, która doprowadziła do nadużywania alkoholu. Zmarł w głównym szpitalu moskiewskim. Pochowany na Cmentarzu Kuncewskim.

Role filmowe (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]