Jezioro Barnisławskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Barnisławskie
Ilustracja
Północno-zachodnia część jeziora Barnisławskiego
Położenie
Państwo  Polska
Położenie na mapie gminy Kołbaskowo
Mapa konturowa gminy Kołbaskowo, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Barnisławskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Barnisławskie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Barnisławskie”
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa konturowa powiatu polickiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Barnisławskie”
Ziemia53°22′06″N 14°24′56″E/53,368333 14,415556

Jezioro Barnisławskie (niem. Barnimslower See) – wysychające i porastające szuwarami jezioro polne, położone na północny wschód od wsi Barnisław w powiecie polickim. Na arkuszu mapy katastralnej Pomorza Szwedzkiego z roku 1692 (skala 1:8200) dotyczącego Barnisławia[1] jezioro ma długość ok. 800 m i szerokość ok. 400 m. Na mapie okolic Szczecina z 1940 r. jezioro ma długość ok. 500 m i szerokość ok. 300 m[2]. Jezioro jest w zaawansowanym stadium lądowacenia i upodabnia się coraz bardziej do bagna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa katastralna Pomorza Szwedzkiego z 1692 r. (skala 1:8200), arkusz dotyczący Pilchowa, online: http://greif.uni-greifswald.de/geogreif/?map_sla=Barnimslow+X+Barningslow+X+Stettin
  2. Mapa Umgebung von Stettin (Okolice Szczecina), wydanie 1940 r., online http://www.mapy.blink.pl/pomorze_zach/Umgebung_von_Stettin_1940.jpg