Jezioro Głuszyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Głuszyńskie
Ilustracja
Jezioro Głuszyńskie – wyspa
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Głuszynek, Miłachówek, Orle, Rybiny, Stawiska, Wincentowo, Potołówek, Stefanowo, Budzisław
Region Pojezierze Kujawskie
Wysokość lustra 79,5 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 625 ha = 6,25 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

9,9 km
2,3 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

9,2 m
36,5 m
Objętość 0,56 km³
Hydrologia
Rzeki zasilające Zgłowiączka
Rzeki wypływające Zgłowiączka
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Głuszyńskie
Jezioro Głuszyńskie
Ziemia52°31′01″N 18°37′55″E/52,516944 18,631944

Jezioro Głuszyńskie – jest położone na wschód od jeziora Gopło, niedaleko Radziejowa na Pojezierzu Kujawskim w województwie kujawsko-pomorskim. Przez jezioro Głuszyńskie przepływa rzeka Zgłowiączka. Jezioro ma 3 duże zatoki, silnie rozwiniętą linię brzegową i rozległą taflę wody. Jezioro administracyjnie przynależy do trzech gmin tj. Topólka, Bytoń i Piotrków Kujawski.

Jest to jezioro rynnowe, pochodzenia polodowcowego, o południkowym przebiegu. Jezioro jest objęte strefą ochrony akustycznej oraz strefą chronionego krajobrazu "Jezioro Głuszyńskie" od 16 czerwca 1983 roku. Wokół jeziora w latach 90. XX w. szybko zaczęły powstać działki rekreacyjne (głównie w gminie Topólka).

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W jeziorze występuje wiele gatunków ryb. Do najbardziej powszechnych należą: ukleja, okoń, płoć, wzdręga, leszcz oraz krąp. Ryby te są najczęstszym łupem licznych wędkarzy łowiących nad tym jeziorem. W mniejszych ilościach w jeziorze występują: szczupaki, sielawy, sandacze, węgorze oraz liny. Sporadycznie łapane są: sumy, sieje, tołpygi, miętus pospolity. Ponadto występują ryby niemające "wartości wędkarskich" należą do nich: kiełb, jazgarz, słonecznica, różanka, ciernik. Dostatek ryb sprawia, że jezioro jest domem dla wielu ptaków. Często natknąć się można na mewy, kaczki i gęsi. Rzadziej pojawiają się łabędzie i kormorany, które ze względu na swój niepohamowany apetyt nie są lubiane przez wędkarzy.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Jezioro posiada bogatą florę. Brzegi w wielu miejscach porasta gęsta trzcina, a także pałka wodna. W kilku miejscach jeziora występuje Grzybień biały potocznie zwany lilią wodną oraz liczniejszy i bardziej pospolity grążel żółty. Dno jeziora w wielu miejscach pokrywa warstwa kamieni i piasku. Miejscami można spotkać rośliny z rodzaju Radestnic tworzących podwodny las, który jest domem dla wielu gatunków ryb. W płytkich zatokach, o nie dużym nasłonecznieniu tafle wody pokrywają rośliny z rodzaju rzęs wodnych. Najliczniej występującymi roślinami są glony porastające niemal każdy kamień czy zatopioną łódkę.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]