Jezioro Kętrzyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Kętrzyńskie
Ilustracja
widok na taflę jeziora od strony parku
przy ul. A. Asnyka
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Kętrzyn
Wysokość lustra 94 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 0,082 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

0,5 km
0,3 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

2,0 m
6,0 m
Położenie na mapie Kętrzyna
Mapa lokalizacyjna Kętrzyna
Jezioro Kętrzyńskie
Jezioro Kętrzyńskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Kętrzyńskie
Jezioro Kętrzyńskie
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Jezioro Kętrzyńskie
Jezioro Kętrzyńskie
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kętrzyńskiego
Jezioro Kętrzyńskie
Jezioro Kętrzyńskie
Ziemia54°04′49″N 21°22′38″E/54,080278 21,377222

Jezioro Kętrzyńskie[1] (potocznie: Jezioro Miejskie, Jezioro Górne, Jeziorko; niem. Oberteich) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w Kętrzynie, o powierzchni 8,2 ha (0,5 km dł. x 0,3 km szer.)[2], w dorzeczu rzeki Guber.

Do jeziora wpływają wody z Rozlewiska Wopławki, a odpływają ciekiem do Gubra. W średniowieczu ciek ten płynął naturalną fosą po wschodniej stronie starego miasta i zamku krzyżackiego. W XIX w. ciek został obmurowany i zamieniony w podziemny kanał. (Najstarszy na Mazurach – z czasów krzyżackich tego typu kanał łączy jezioro Ołów z Jez. Ryńskim). Istnieją przesłanki, aby przypuszczać, że z ówczesnego podziemnego kanału istniało przejście do kętrzyńskich podziemi. W czasie prac konserwacyjnych prowadzonych na początku drugiej połowy XX w., w kanale znaleziono szkielety w mundurach SS. W jednym z opublikowanych opisów technicznych kanału zauważono, że "Cegły stropowe wiszą, jakby chciały zaraz opaść"[3]. W 1993 kanał uległ częściowemu zawaleniu, przez co miastu groziła powódź. Wybudowanie tamy ziemnej na cieku doprowadzającym wodę z Rozlewiska Wopławki zmniejszyło napływ wody wpływającej do jeziora i zneutralizowało zagrożenie powodzią. W 2005 podziemny kanał wodny w znacznej części zastąpiły rury o odpowiednich przekrojach.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

W 1993 w jeziorze przeprowadzono próbny odłów ryb. W sieciach znalazły się wówczas: szczupaki, okonie, płotki, karasie, ukleje i karpie. W konsekwencji przeprowadzonych analiz liczbę gatunków ryb o uzupełniono o zakupione kroczki lina. W tym samym roku jezioro zostało zwapnowane w celu zmniejszenia kwasowości pH wody. Dzięki zabiegowi na brzegach jeziora pojawiły się trzciny. Obecnie jezioro jest naturalnym przedłużeniem niszy ekologicznej dla wielu gatunków ptaków z Rozlewiska Wopławki. Ptakom nie przeszkadza, że po jeziorze pływają rowery wodne.

Sąsiedztwo oraz zagospodarowanie terenu[edytuj | edytuj kod]

Po południowej stronie jeziora biegnie ul. T. Kościuszki. Ulica ta charakteryzuje się starą zabudową kamieniczna, wśród której znajduje się m.in. budynek Urzędu Gminy Kętrzyn. Po stronie południowo-wschodniej jezioro sąsiaduje z ul. A. Asnyka. Po zachodniej stronie jeziora znajduje się park, poprzez który jezioro sąsiaduje z działkami sióstr Katarzynek oraz stadem ogierów. Od północy, w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora oraz Rozlewiska Wopławki zlokalizowano basen miejski, korty tenisowe oraz nieruchomości szpitala powiatowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 136. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Marlena Skrobisz, Marcin Sidoruk, Wpływ sposobu zagospodarowania zlewni na stan jakości wód jezior [w:] Kinga Kropiwiec, Mirosław Szala (red.), Wybrane zagadnienia z zakresu ochrony środowiska i energii odnawialnej, Lublin: Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, 2016, s. 263-283 [dostęp 2018-01-23].
  3. Gazeta Kętrzyńska, 9 marca 1996, 10.