Jezioro Kosobudzkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Kosobudzkie
Ilustracja
Jezioro Kosobudzkie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Kosobudz
Wysokość lustra 88,7 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 0,092 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

0,35 km
0,20 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

2,7 m
5,2 m
Hydrologia
Rzeki wypływające bezodpływowe
Położenie na mapie gminy Łagów
Mapa lokalizacyjna gminy Łagów
Jezioro Kosobudzkie
Jezioro Kosobudzkie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Kosobudzkie
Jezioro Kosobudzkie
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Jezioro Kosobudzkie
Jezioro Kosobudzkie
Położenie na mapie powiatu świebodzińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu świebodzińskiego
Jezioro Kosobudzkie
Jezioro Kosobudzkie
Ziemia52°13′50,3″N 15°15′09,9″E/52,230639 15,252750

Jezioro Kosobudzkie (niem. Glocken See, Małe, Kosobudz Mały) – jezioro w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów w miejscowości Kosobudz. Powierzchnia jeziora to 9,2 ha. Użytkowane przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze. Leży ono na południowy wschód od Kosobudza.

Jezioro to położone jest w otulinie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu wsi Kosobudz. Jest ono niewielkim, bezodpływowym oczkiem wodnym. Prawdopodobnie zasilane jest wodami podziemnymi. Od zachodniej strony akwen graniczy z polami i łąkami wsi Kosobudz. Pozostała część (ok. 60% całkowitej linii brzegowej) otoczona jest lasem sosnowym, na pobrzeżu którego rosną olchy i brzozy. Około 65% linii brzegowej porośnięte jest przez pas trzciny pospolitej. W płytszych częściach jeziora pojawia się również rdestnica pływająca, rdest ziemnowodny oraz grążel żółty. Jezioro Kosobudzkie należy do małych i niezbyt głębokich jezior eutroficznych, zaliczanych do typu sandaczowego. Żyje w nim kilkanaście gatunków ryb m.in.: sandacze, leszcze, krąpie, okonie, płocie, wzdręgi, węgorze, ukleje oraz karpie, jednakże najliczniejszą populację tworzy płoć. Do największych okazów schwytanych na tym łowisku zalicza się duże karpie (do 10 kg).

W latach 1993, 1995 i 1997 wpuszczono do tego niewielkiego jeziora łącznie aż 1595 kg ryb, w tym: leszcza (342 kg tarlaków), płoć (300 kg narybku i tarlaków), amura (300 kg kroczka), karpia (268 kg kroczka), lina (130 kg kroczka), szczupaka (105 kg narybku i tarlaków) oraz 150 kg innych gatunków ryb. Nad brzegami zbiornika znajduje się kilkanaście pomostów wychodzących przed pas oczeretów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]