Jezioro Nasera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Nasera
Zbiornik Nasera, Jezioro Nubia
Ilustracja
Jezioro Nasera widziane z Abu Simbel
Położenie
Państwo  Egipt
 Sudan
Morfometria
Powierzchnia 5250 km²
Wymiary
• max długość

510 km
Głębokość
• maksymalna

180 m
Objętość 157 km³
Hydrologia
Rodzaj jeziora zaporowe
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Jezioro Nasera
Jezioro Nasera
Ziemia23°12′00″N 32°48′36″E/23,200000 32,810000
Położenie jeziora Nasera

Jezioro Nasera (Zbiornik Nasera, Jezioro Nubia, ang. Lake Nasser, arab.: بحيرة ناصر; transliteracja: Buhayrat Nasir) – sztuczny zbiornik zaporowy powstały w wyniku przegrodzenia Nilu Wysoką Tamą Asuańską w 1971 r.

Jest to jedno z największych sztucznych jezior świata: jego powierzchnia wynosi 5250 km², długość 510 km, pojemność całkowita 157 km³, a głębokość sięga 180 m. Ciągnie się ono od Asuanu przez Nubię aż do Wadi Halfa w Sudanie. W 83% znajduje się na terytorium Egiptu i tu nosi imię Gamala Abdel Nasera, w Sudanie (17% całkowitej powierzchni) nazywane jest jeziorem Nubia.

Jego utworzenie pozwoliło uregulować bieg Nilu, zapobiegać powodziom, rozwinąć żeglugę i rybołówstwo oraz produkcję energii elektrycznej. Jednocześnie jednak jego utworzenie spowodowało ewakuację ludności z tych terenów, pola rolników przestały być użyźniane w naturalny sposób. Rolnicy zaczęli więc stosować duże ilości nawozów sztucznych, co znacznie zwiększyło koszty produkcji rolniczej. Nawadnianie pól doprowadziło do znacznego zasolenia gleb. Spowodowało to również zniszczenie wielu stanowisk archeologicznych. Najcenniejsze zabytki z tych terenów (m.in. świątynia Ramzesa II w Abu Simbel) zostały jednak rozłożone na części i przeniesione w inne, bezpieczne miejsca.

W latach 90. XX wieku Husni Mubarak rozpoczął wielkie projekty irygacyjne – doprowadzenie wody z Nilu Kanałem Szajcha Zajida (z największą na świecie stacją pomp Mubarak Pumping Station) do oazy Charga i innych w okolicach jezior Toszka.

Na południowy zachód od Jeziora Nasera znajduje się świątynia Maharraka (Maharraquah).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]