Jezioro Winnogórskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jeziora Winnogóra na Poj. Międzychodzko-Sierakowskim. Zobacz też: wieś w gminie Wronki o tej samej nazwie.
Jezioro Winnogórskie
Winnogóra, Muchocińskie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Muchocin
Region Pojezierze Poznańskie
Wyspy 1
Morfometria
Powierzchnia 61,62[1]–63,98[2] ha
Głębokość
• maksymalna

31[1] m
Hydrologia
Rodzaj jeziora morenowe
Położenie na mapie gminy Międzychód
Mapa konturowa gminy Międzychód, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Winnogórskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Winnogórskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Winnogórskie”
Położenie na mapie powiatu międzychodzkiego
Mapa konturowa powiatu międzychodzkiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Winnogórskie”
Ziemia52°35′31″N 15°49′38″E/52,591944 15,827222

Jezioro Winnogórskie (inaczej Winnogóra, Muchocińskie) – jezioro morenowe, przepływowe[1] w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, położone w obrębie sołectwa Muchocin, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego, w zlewni rzeki Warty[1].

Położenie i zagospodarowanie linii brzegowej[edytuj | edytuj kod]

Jezioro charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową oraz stosunkowo niewielką jego eksploatacją. Akwen położony jest przy granicy gminy z gminą Przytoczna. Zlokalizowane jest w kompleksie leśnym rozciągającym się od koryta Warty do wsi Gorzycko i Strychy. Na północnym jego brzegu rozciągają się pola uprawne wsi Muchocin, a niedaleko północno-wschodniego odcinka linii brzegowej znajdują się tzw. „Żurawie Łąki”.

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Stosunkowo głęboki akwen osiągający głębokość maksymalną wynoszącą 31 m[1].

Powierzchnia zwierciadła wody waha się w zależności od źródeł, od 61,62 m[1] do 63,98 m[2]. Tym samym daje to zbiornikowi 4 miejsce pod względem powierzchni jezior, w gm. Międzychód.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Zastawienie jezior o powierzchni powyżej 30ha. [dostęp 12 kwietnia 2010]. Cytat: pozycja 11
  2. a b Wykaz jezior w powiecie międzychodzkim. wrzesień 2008. s. 1. [dostęp 9 kwietnia 2010].