Jim Bedard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jim Bedard
Pozycja bramkarz
Narodowość  Kanada
Urodzony 14 listopada 1956 Niagara Falls
Draft NHL 6 runda, 1976, Washington Capitals

Jim Bedard (ur. 14 listopada 1956 w Niagara Falls, Kanada) - były bramkarz w hokeju na lodzie. Obecnie trener bramkarzy w zespole NHL Detroit Red Wings

Jim Bedard urodził się w Niagara Falls w prowincji Ontario w 1956 roku. Jako junior zaczynał w zespole Sudbury Wolves a w 1976 roku został wybrany do Drużyny Gwiazd Ontario Hockey League. W tym roku został wydraftowany przez Washington Capitals w szóstej rundzie, gdzie występował przez dwa sezony, grając w sumie w 73 meczach ze średnią bramek wpuszczonych na mecz w granicach 4.11.

Po pozyskaniu przez Capitals bramkarza Wayne'a Stephensona Jim Bedard wystąpił w pięciu różnych klubach w trzech różnych ligach w USA w sezonie 1979-80. Postanowił potem jednak spróbować swoich sił w Europie i podpisał kontakt z Turun Palloseura. W Finlandii spędził aż 14 lat, kończąc karierę w roku 1994.

Pozostał jednak związany z hokejem. Najpierw, jako trener bramkarzy, został zatrudniony przez zespół ze swojego rodzinnego miasta - Niagara Falls Thunder w OHL - a potem jako asystent trenera pracował w Erie Otters.

Bedard był też konsultantem w sprawach bramkarskich dla kilku drużyn w Europie, po czym, w roku 1998, wrócił do NHL jako trener bramkarzy Detroit Red Wings. W Detroit, w latach 1998 i 2002, dwa razy zdobył Puchar Stanleya.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]