Jim Berkland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jim Berkland - jest emerytowanym amerykańskim geologiem, twórcą teorii, według której oddziaływania Księżyca i jego pozycja względem Ziemi ma wpływ na występowanie trzęsień Ziemi, spowodowanych wzmożonym przyciąganiem grawitacyjnym tego ciała niebieskiego. Proces miałby przebiegać w sposób analogiczny do powstawania pływów morskich. Według teorii Berklanda siła przyciągania Księżyca miałaby podnosić tę część płyty litosfery, która wsuwa się pod drugą; w wyniku tego dochodzi do drgań skorupy ziemskiej, co skutkuje trzęsieniami ziemi.

Entuzjaści naukowca ocenili sprawdzalność jego prognoz na 80%. Przewidział trzęsienie Ziemi w Kalifornii w październiku 1983 roku, spodziewał się także wystąpienia dużego wstrząsu tuż po świętach Bożego Narodzenia 2004 roku, w czasie pełni Księżyca.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Jim Berkland powiedział kiedyś, że pięćdziesiąt lat temu odkrył to, co mieszkańcy Peru wiedzieli już od tysięcy lat. Peruwiańczycy mówią zaś, że najpierw cieszą oczy zaćmieniem Słońca, później czekają na trzęsienie ziemi[potrzebny przypis].

Teorię pływów zastosował i opracował emerytowany nauczyciel z Łańcuta już od wczesnych lat młodości prowadził badania nad wpływem czynników grawitacyjnych księżyca na ruchy skorupy ziemskiej a swoje wyniki badań starał się przedstawić wielu naukowcom i elitom rządzącym w różnych ustrojach politycznych naszego kraju. Jednak świat naukowy nie skorzystał z nowatorskiego podejścia Mariana Głuszka do zagadnień fizyki atmosfery.Pan Marian na rok wcześniej znał datę (26 grudnia 2004 r.) nadzwyczajnych zjawisk meteorologiczno-sejsmicznych w rejonie pasa równikowego, kiedy to tsunami zabiło kilkaset tysięcy ludzi. O to co sam mówi o tamtym wydarzeniu:

(…) W 2004 roku, kiedy spojrzałem w styczniu na sinusoidę Księżyca, wiedziałem , że 26 grudnia stanie się coś nadzwyczajnego na naszej planecie. Wniosek ten oparłem na nadzwyczajnym układzie zewnętrznych źródeł grawitacji. Chodziło o skrajne pozycje tychże, które się skumulowały aż w dziewięciu przypadkach. Mogłem tylko przypuszczać, że to nadzwyczajne zjawisko będzie miało miejsce w rejonie pasa równikowego. Niestety nie potrafiłem określić jaki będzie rodzaj tego wydarzenia, z powodu braku doświadczenia, ponieważ pierwszy raz, od kilkudziesięciu lat, spotkałem się z takim układem grawitacyjnym. Gdybym miał możność współpracy z najwybitniejszymi geofizykami, może udałoby mi się ocalić od śmierci 300 tys. ludzi u wybrzeży Oceanu Indyjskiego? Znałem tylko datę czegoś.Badania jakie prowadzi z sukcesem po dzień dzisiejszy udowadniają prawdziwość jego teorii względem pogody i zdarzeń sejsmicznych, a jego metoda jest prosta na tyle, iż każdy przeciętny człowiek jest w stanie przewidzieć pogodę z wielotygodniowym wyprzedzeniem[1].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Centrum Rozwoju Heurystyki (pol.). [dostęp 2012-04-8].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]