Joachim Joachimczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joachim Joachimczyk
Joachim
Ilustracja
Joachim Joachimczyk podczas powstania warszawskiego w rozmowie z żołnierzami baonu „Sokół” (pierwszy z lewej)
Podporucznik Podporucznik
Data i miejsce urodzenia 16 maja 1914
Swornegacie
Data i miejsce śmierci 4 maja 1981
Gdańsk
Przebieg służby
Lata służby od 1939
Główne wojny i bitwy II wojna światowa,
Kampania wrześniowa,
Armia Krajowa,
Powstanie warszawskie

Joachim Joachimczyk (ur. 16 maja 1914 w Swornigaciach, zm. 4 maja 1981 w Gdańsku) – polski fotoreporter, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1935 roku zamieszkał w Gdyni. W 1939 walczył w kampanii wrześniowej w rejonie Gór Świętokrzyskich, jako podporucznik w 16. Dywizji Piechoty.

Podczas okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie. Posługiwał się wtedy pseudonimem „Joachim”. Był fotoreporterem Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. W powstaniu warszawskim najczęściej fotografował w rejonie Śródmieścia. Po kapitulacji klisze i odbitki ukrył w domu przy Alei Róż, lecz po wyzwoleniu odnalazł tylko ich część. Po kapitulacji powstania wywieziony do Stalagu X B znajdującego się w miejscowości Sandbostel pod Hamburgiem. Zbiegł podczas transportu wiozącego go do kolejnego obozu. Podróżując przez całe Niemcy bez żadnych dokumentów, zdołał dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego w listopadzie 1944 roku dostać się do Gdyni. Nawiązał kontakt z Tajnym Hufcem Harcerzy i wraz z nim zorganizował akcję B-1 oraz akcję B-2. W wyniku akcji B-1 sfotografowano okręty znajdujące się w porcie w Gdyni. Informacje przekazano Brytyjczykom, którzy w dniach 18–19 grudnia 1944 roku przeprowadzili nalot na port w Gdyni zatapiając wiele jednostek, między innymi niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”.

Akcja B-2 polegała na dostarczeniu Armii Czerwonej planów niemieckiej obrony Gdyni, co przyczyniło się do szybszego wyparcia Niemców z miasta w marcu 1945 r. Po wojnie skończył studia ekonomiczne i pracował przez wiele lat jako dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Gdyni-Cisowej.

Autorstwo zdjęć sygnowanych pseudonimem „Joachim” było zagadką przez wiele lat, dopóki nie zostało rozszyfrowane w 1979 roku przez prof. Władysława Jewsiewickiego.

Jego zdjęcia gościły na wystawie Powstanie warszawskie w obiektywie powstańczych fotoreporterów (w latach 2004–2005, w Warszawie i Paryżu), znalazły się także w wielu publikacjach dotyczących powstania warszawskiego.

Grób Joachima Joachimczyka w Nowej Alei Zasłużonych Cmentarza Witomińskiego (kwatera 26-37-13)

Galeria zdjęć Joachima Joachimczyka z powstania warszawskiego[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]