Joachim Trenkner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joachim Trenkner
Data i miejsce urodzenia 1935
Getynga
Zawód, zajęcie dziennikarz

Joachim Trenkner (ur. 1935 w Getyndze) – niemiecki dziennikarz, wieloletni pracownik mediów niemieckich, amerykańskich i polskich, od 1997 związany z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Turyngii, która po podziale Niemiec znalazła się w granicach NRD. W 1959 zbiegł do Berlina Zachodniego. W latach 1962–1967 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie należał do redakcji tygodnika „Newsweek”. Po powrocie do Niemiec został dziennikarzem zachodnioberlińskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego Sender Freies Berlin. Współtworzył również emitowany przez wszystkie stacje telewizyjne sieci ARD magazyn publicystyki międzynarodowej Kontrasty, gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego programu.

Od 1997 publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Początkowo pisywał tam jako współpracownik, a od 2004 cieszy się statusem członka redakcji, pozostając zarazem korespondentem tego pisma w Niemczech. W 2011 nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka Niemieckie lustro, stanowiąca zapis wywiadu-rzeki, jakiego Trenkner udzielił Paulinie Gulińskiej-Jurgiel. Dotyczył on zmian w stosunkach polsko-niemieckich, jakie Trenkner mógł zaobserwować w czasie swej kariery.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W maju 2012 r. został odznaczony odznaką honorową „Bene Merito”, nadaną przez Ministra Spraw Zagranicznych RP.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]