Joachim Winterlich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joachim Winterlich
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1942
Oberwiesenthal,
NRD
Klub SC Traktor Oberwiesenthal (jako kombinator norweski)

Joachim Winterlich (ur. 17 marca 1942 w Oberwiesenthal) – niemiecki skoczek narciarski i kombinator norweski, w latach 2008-2014 trener reprezentacji Bułgarii.

Kariera skoczka[edytuj | edytuj kod]

Joachim Winterlich jest wychowankiem klubu SC Traktor Oberwiesenthal. W latach 1965-1967 trzykrotnie zdobywał trzecie miejsce na mistrzostwach NRD w kombinacji norweskiej.

Kariera trenerska[edytuj | edytuj kod]

Winterlich był trenerem reprezentacji m.in.: Kazachstanu, Niemiec czy Szwajcarii. Jego podopiecznym był Jens Weißflog, najbardziej utytułowany niemiecki skoczek.

Winterlich był trenerem i asystentem trenera w kilku krajach, w tym w Kazachstanie, Niemczech, Szwajcarii i Bułgarii. Jest byłym trenerem Jensa Weissfloga, najbardziej znanego niemieckiego skoczka wszech czasów, który zakończył karierę w 1996 roku. Joachim Winterlich spowodował także znaczną poprawę skoków w drużynie Kazachstanu. Dużo współpracował z Radikiem Żaparowem, który w wtedy był najlepszym ze skoczków z Kazachstanu. W lipcu 2007 roku, trzy lata przed wygaśnięciem jego kontraktu w obowiązującego do 2010 roku, Winterlich oficjalnie zrezygnował roli głównego trenera reprezentacji Kazachstanu. Od 2008 do 2014 był trenerem i konsultantem w reprezentacji Bułgarii; jego podopiecznym był Władimir Zografski, mistrz świata juniorów z 2011 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]