Joanna Hawrot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joanna Hawrot, fot.Maroš Belavý/ilustr.Sonia Hensler

Joanna Hawrot – polska projektantka unikatowych kimon, kostiumografka, artystka wizualna. Zdobywczyni tytułu Projektant Roku #BEGINDESIRE[1] konkursu Hush Selected 2014. Twórczyni artystycznych performance'ów z pogranicza mody i sztuki, realizujących filozofię From Fashion to Art. Od kwietnia 2016[potrzebny przypis] roku Joanna Hawrot pracuje i tworzy w Warszawie, a jej kolekcje można kupić w największych miastach Polski i za granicą. Idea galeryjnego butiku została zapoczątkowana w 2008 roku w Krakowie, gdzie w centrum Starego Miasta istniało pierwsze atelier Joanny Hawrot. Przez lata swojego funkcjonowania było miejscem artystycznych spotkań i wydarzeń z pogranicza mody, sztuki i biznesu[2].

Kolekcje i twórczość modowa[edytuj | edytuj kod]

Projekty Joanny Hawrot są formą artystycznej ekspresji, poruszającej się między funkcjonalnością ubrania a unikatowością dzieła sztuki. W swojej twórczości projektantka pozostaje wierna japońskiej estetyce polaryzacji – polegającej na wyrażeniu maksymalnej ilości treści w minimalnej formie. W kolekcjach sięga do orientalnych inspiracji, przenosząc kulturę i tradycję Azji w przestrzeń nowoczesnej, europejskiej metropolii. Dotychczas Joanna Hawrot zrealizowała kilkanaście kolekcji i projektów artystycznych, prezentowanych w kraju oraz w trakcie zagranicznych wydarzeń – w Nowym Jorku, Tokio, Paryżu, Berlinie i Düsseldorfie. Poza regularnymi liniami, domeną Joanny Hawrot są unikatowe, kolekcjonerskie egzemplarze kimon, powstające we współpracy ze współczesnymi artystami ( Robert Latoś, Sonia Hensler, Biho Asai, Aleksandra Waliszewska).

Flagowym modelem w kolekcjach Joanny Hawrot jest kimono – interpretowane w europejski sposób, podkreślający jego uniwersalność, oryginalność i wygodę. #Kimonolovers to powstała wokół marki społeczność miłośników kimona – artystek, performerek, kobiet biznesu, łączących różne środowiska.

Filozofia From Fashion to Art i działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Filozofia From Fashion to Art to autorski koncept, który prezentuje modę w kontekście różnych dziedzin sztuki nowoczesnej. Joanna Hawrot sięga najczęściej do eksperymentalnych form, łączących multimedia, muzykę oraz performance. Powstałe projekty są wielokrotnie efektem kolaboracji z muzykami, ilustratorami[3], fotografami czy twórcami, łączącymi sztukę nowoczesną i tradycyjne formy artystyczne.

Joanna Hawrot ma na koncie kilkadziesiąt zrealizowanych projektów i artystycznych współpracy. Największym przedsięwzięciem był multimedialny pokaz mody[4] w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Modowo-artystyczne inicjatywy Joanny Hawrot powstają we współpracy ze znaczącymi ośrodkami sztuki i kultury w Polsce i za granicą – galeriami i muzeami, Instytutami Polskimi oraz Ambasadami.

 • Kampania #SHUNGA_GIRLS, film w reż. Joanny Hawrot, premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym OFF CAMERA w Krakowie, 2018. Kampania #SHUNGA_GIRLS to twórcza wypowiedź czterech znanych kobiet: Marysi Sadowskiej, Jagi Hupało, Marty Niedźwieckiej i Julii Izmałkowej. Na zaproszenie Joanny Hawrot opowiadają o seksualności bez granic i erotycznej wolności. Film był klamrą domykającą projekt #SHUNGA poświęcony współczesnym interpretacjom japońskich drzeworytów erotycznych.[1]
 • Realizacja kostiumów do filmu „The Wall of Mexico”: reż. Magdalena Zyzak, Zachary Cotler, Meksyk 2018. Kimona były głównym kostiumem, w który ubrane zostały bohaterki grające siostry Carmela Zumbado, Marisol Sacramento, Mariel Hemingway (wnuczka Ernesta Hemingwaya) oraz Alex Meneses. Towarzyszy im Jackson Rathbone znany z superprodukcji „Zmierzch”. Joanna stworzyła kostiumy do wyżej wymienionej produkcji filmowej, niektóre z nich zostały zrealizowane na specjalne zamówienie. Zaczynając od projektowania, przez wieloletnią eksplorację sztuki współczesnej, aż do kostiumografii filmowej to droga projektantki Joanny Hawrot realizująca wielowymiarową filozofię FROM FASHION TO ART.
 • Galeria Biho Asai, Nagoya, wykład FROM FASHION TO ART, prezentacja kolekcji #SHUNGA. Joanna Hawrot została zaproszona do zaprezentowania kolekcjonerskich kimon w autorskiej galerii sztuki Biho Asai w japońskim mieście Nagoya. Wśród zaproszonych gości były osoby związane z kulturą, sztuką i mediami. Elitarne grono kuratorów i kolekcjonerów sztuki zobaczło unikatowe egzemplarze ręcznie malowanych kimon, stworzonych w myśl idei ,,wearable art”.
 • Tatsuno Art Project, Japonia, 2017, wykład FROM FASHION TO ART. Joanna Hawrot z inicjatywy Instytutu Polskiego w Tokio wygłosiła multimedialny wykład o idei sztuki użytkowej – Wearable Art, koncepcji hołdującej ubraniom i sztuce współczesnej oraz przedstawiła połączenie japońskiego dziedzictwa narodowego z europejską sztuką
 • #SHUNGA_SHIBARI Performance WARSAW GALERRY WEEKEND, TEATR STUDIO, 2017. #SHUNGA_SHIBARI w reż. JOANNY HAWROT. Eksperymentalny performance #SHUNGA_SHIBARI połączył modę, multimedia oraz japońską sztukę wiązania. Projektantka do współpracy zaprosiła mistrza sztuki Shibari i krytyczkę sztuki, Zofię Krawiec, muzyka Zbigniewa Chojnackiego oraz fotografkę, artystkę wizualną Patrycję Toczyńską. Japoński rytuał malowania ciała liną zgromadził tłumy i wywołał duże zainteresowanie widowni.
 • Eye on Poland, Tokio, 2016, cykl wystaw polskiej grafiki użytkowej w Azji. Reprezentantka polskiego designu, Joanna Hawrot, zadebiutowała podczas Eye on Poland ze swoim projektem #KASILLYGAME, który był efektem kooperacji z Kassily Wandinsky. Projekt dotyczył  powołania do życia nowego języka wizualnego, alfabetu koloru i haseł.
 • Biwako Biennale, Japonia, 2016. Biwako Biennale to prestiżowy międzynarodowy artystyczny festiwal odbywający się w Japonii. Multimedialna instalacja Joanny Hawrot, #KASSILYGAME uświetniła ceremonię otwarcia japońskiego biennale. Uszyta z 50 m autorskiej tkaniny połączyła muzyczny performance duetu AWAYA z filmowym obrazem #KASSILYGAME.
 • Otwarcie autorskiego butiku, Warszawa 2016, pokaz FUDEMI w wykonaniu Biho Asai. Uroczysta inauguracja butiku przy ulicy Kopernika 8/18 na Nowym Świecie zbiegła się z premierą kolekcji #SHODO, do której wprost nawiązywał występ japońskiej mistrzyni kaligrafii Biho Asai. Artystka brała udział w procesie powstawania nowej linii polskiej projektantki i na jej potrzeby stworzyła kaligrafie - symbole nawiązujące do świata natury i emocji. Opieką wizualną Asai zajęli się czołowi kreatorzy Jaga Hupało i Harry J. Clifford.
 • Wykład FROM FASHION TO ART, Uniwersytet Marmara, Stambuł, międzynarodowa konferencja poświęcona projektowaniu tkanin. Joanna Hawrot to jedyna Polka, która została zaproszona do udziału w międzynarodowej konferencji pod hasłem „Między Światami – Innowacja i Projektowanie Tkaniny oraz Ubioru”.  W ramach eksperckiego wykładu opowiedziała o filozofii From Fashion To Art, idei traktowania mody jako pełnowartościowej dziedziny sztuki.
 • Multimmedialny pokaz mody z koncertem symfonicznym[5] 12.09.2015, Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Interdyscyplinarny projekt w reżyserii Joanny Hawrot był największym projektem w historii marki, zorganizowanym w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.  Łączył multimedialny pokaz kimon  z koncertem symfonicznym Lutosławski Orchestra Moderna pod batutą Błażeja Wincentego Kozłowskiego. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii krakowskiego Muzeum, otwierające je na eksperymentalną formę sztuki japońskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele międzynarodowych instytucji sztuki i kultury, reprezentanci środowisk artystycznych oraz twórcy i dziennikarze. Honorowy patronat nad pokazem objął Instytut Polski w Tokio.
 • Atak![6] 13.09.2015, Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.Projekt Atak! połączył trzy kluczowe elementy: modę, fotografię i multimedia. Wystawa była efektem kolaboracji Joanny Hawrot z fotografką Katarzyną Widmańską. Wspólnie stworzyły futurystyczny świat ANIME – niepokojący, ultranowoczesny i wielowymiarowy. Wystawa interdyscyplinarne wykorzystała różne środki artystycznego wyrazu, łącząc modę i sztuki wizualne[7].
 • Fashion X Illustration[8] 27.06.2015, Kraków, Atelier Joanny Hawrot. Joanna Hawrot oraz Sonia Hensler, ilustratorka współpracująca z największymi międzynarodowymi markami, stworzyły pomost między modą a ilustracją. Ekspresyjne rysunki żurnalowe zostały przeniesione na tkaninę, z której powstały unikatowe kimona[9]. Twórczość ilustratorki i projektantki przenika się wzajemnie, inspirując je do dalszych eksperymentów z tkaniną, formą i nadrukiem. Wystawa połączyła ilustracje Sonii Hensler, powstałe w trakcie ostatnich lat pracy artystki, z formą japońskiego kimona, nieustannie fascynującą Joannę Hawrot. Ilustracja stała się pryzmatem, pozwalającym na przełamanie dostojeństwa tradycyjnego ubioru kimona.
 • The Art of Making Art[10] 9.01.2015, Warszawa, Giełda Papierów Wartościowych. Wystawa obrazów Roberta Latosia, której częścią były unikatowe kimona projektu Joanny Hawrot, zainspirowane malarstwem artysty. Wystawa była częścią mobilnego projektu[11] skierowanego do kolekcjonerów sztuki i łączącego trzy światowe stolice – Singapur, Warszawę i Nowy Jork. U podstaw współpracy Joanny Hawrot i Roberta Latosia leżała konfrontacja dwóch biegunów – tradycji z nowoczesną technologią i sztuki z formą użytkową. Czerpiąc z kultury Azji Wschodniej, gdzie z jedwabiu produkowano kimona a jednocześnie artyści traktowali materiał jako płótno, projektantka i malarz przenieśli swoje projekty w nowy wymiar twórczości. Unikatowe projekty kimon sygnowane przez malarza i projektantkę weszły do sprzedaży jako limitowana edycja autorskich egzemplarzy.
 • Multimedialny performance Revision[12] 28.10.2014, Kraków, Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Pokaz mody w formie innowacyjnego spektaklu – projekty osadzono w kontekście mocnych, audiowizualnych aranżacji, łączących w sobie elementy videoartu, muzyki na żywo, mappingu i operowego śpiewu. Joanna Hawrot zestawiła statyczne formy z dynamicznymi akcentami, stawiając na detale, które wprowadziły w projekt element nieprzewidywalności. Przemiana, transformacja, progres ‒ to kluczowe hasła, towarzyszące widowisku. Projektantka zaprosiła do współpracy krakowskich artystów – duet Redrum który odpowiadał za wizualną stronę projektu, sopranistkę Joannę Dobrzyńską oraz kompozytora i dyrygenta, Błażeja Wincentego Kozłowskiego.
 • Akcja performatywna From Fashion to Art[13] 8.06.2013, Kraków, Festiwal Miesiąc Fotografii. Multimedialna instalacja From Fashion to Art, czyli libretto na ciało, zrealizowana została w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (Kraków Photo Fringe). Projekt łączył nowe media z eksperymentalnym tańcem współczesnym. Wykonywaną przez parę tancerzy -  Dominikę Kowal i Filipa Kowala - improwizację uzupełniła świetlno-dźwiękowa instalacja oraz retrospektywna narracja filmowa w reżyserii Krzysztofa Hawrota.
 • Pozytywka – instalacja z żywych postaci[14] 25.05.2011, Kraków, Galeria Krakowska. Projekt „Pozytywka" zakładał wprowadzenie piętnastu tancerek żywych rzeźb w komercyjną przestrzeń Galerii Krakowskiej. Zaanimowane postaci miały za zadanie skonfrontować materię z duchem, zmieniając tym samym galerię handlową w galerię sztuki, przy zastosowaniu środków wyrazu jakim jest ruch oraz kostiumy.
 • Akcja performatywna Forma maj 2010, Kraków, Atelier Joanny Hawrot. Sztuka malarska zaprezentowana w kontekście aktorskiego performance we współpracy z malarką Jolantą Gmur.
 • Słowa mówią marzec 2010, Kraków, Atelier Joanny Hawrot Połączenie poezji czytanej na żywo z artystycznym performance we współpracy z aktorem i poetą, Jakubem Węgrzynem.
 • ŚWIAT TO TY kwiecień 2009, Kraków, Atelier Joanny Hawrot. Połączenie słowa mówionego z ciałem i obrazem. Celem akcji było przekazanie treści SŁOWO to TY.
 • Ash Projekt kwiecień 2008, Lublin, Galeria Bogusława Słomki. Instalacja z żywych postaci, połączona z wystawą fotografii. Połączenie tańca improwizowanego, kostiumu oraz alternatywnego pokazu mody.

Festiwale, ważne wydarzenia, konkursy[edytuj | edytuj kod]

 • Hush Warsaw, największe targi niezależnej polskiej mody, Warszawa, 2014 i 2015
 • Targi mody, The Gallery, Düsseldorf 2015 i 2013
 • Konkurs Projektant Roku #BEGINDESIRE 2014, organizowany Hush Warsaw
 • 1 nagroda konkursu, zdobycie tytułu Projektant Roku #BEGINDESIRE
 • Autorski showroom, Opener Music Festiwal, Gdynia 2014
 • Pokaz mody w trakcie Warsaw Fashion Weekend, Warszawa, 2014
 • Międzynarodowe Targi oraz pokaz mody, Berlin Fashion Week, Berlin 2014
 • Ambasada Polska, Polish Economy Summit, Bruksela 2013
 • Pokaz mody w trakcie Brooklyn Fashion Weekend, Nowy Jork 201
 • Air– autorski pokaz mody, Grand Hotel, Kraków 2013
 • Pokaz mody w trakcie Festiwalu Sztuki Bazzart, Koszyce 2013 2011
 • Kult Exhibition, Joseph Gallery, Paryż 2012
 • Autorski showroom, Heineken Music Festival, Gdańsk 2012
 • Pokaz w trakcie Fashion Week Poland, Łódź 2012
 • Autorski showroom w trakcie Berlin Fashion Week, Showroom The Edge, Berlin 2010
 • Off Fashion Kielce laureatka konkursu, Kielce 2008

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Projektant roku | HUSH Selected 2014. HUSH Selected 2014. [dostęp 2016-03-03].
 2. Wystawa Joanny Hawrot – relacja – Lounge Magazyn. Lounge Magazyn. [dostęp 2016-03-03].
 3. Wernisaż wystawy Joanna Hawrot x Sonia Hensler w Krakowie – Buzz – miumag.pl. miumag.pl. [dostęp 2016-03-03].
 4. Usagi Software: Multimedialny pokaz mody – finał projektu ATAK! MODA – FOTOGRAFIA – MULTIMEDIA. manggha.pl. [dostęp 2016-03-03].
 5. Multimedialny pokaz Joanny Hawrot – Fashion Post. Fashion Post. [dostęp 2016-03-03].
 6. Wyjątkowa wystawa w Krakowie. "To rodzaj narkotyku, od którego nie można się uwolnić". www.rmf24.pl. [dostęp 2016-03-03].
 7. Usagi Software: ATAK! MODA – FOTOGRAFIA – MULTIMEDIA. manggha.pl. [dostęp 2016-03-03].
 8. FASHION x ILLUSTRATION – spotkanie mody ze sztuką – 4/9 – Foto. www.rmf24.pl. [dostęp 2016-03-06].
 9. FASHION x ILLUSTRATION – spotkanie mody ze sztuką. www.rmf24.pl. [dostęp 2016-03-03].
 10. Robert Latoś na Mokotowskiej – „The Art of Making Art”. www.rmfclassic.pl. [dostęp 2016-03-03].
 11. Robert Latoś: „The art of making art” – na warszawskiej Giełdzie | Art & Biznes. artbiznes.pl. [dostęp 2016-03-03].
 12. Multimedialny pokaz Joanny Hawrot na urodzinach Miasta Kobiet | Miasto Kobiet. Miasto Kobiet. [dostęp 2016-03-06].
 13. Performance From Fashion To Art « EksMagazyn – ekskluzywny magazyn dla kobiet. www.eksmagazyn.pl. [dostęp 2016-03-06].
 14. POZYTYWKA ,,INSTALACJA Z ŻYWYCH POSTACI’’ – RELACJA. Lamode.info. [dostęp 2016-03-06].