Joanna Hayes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joanna Hayes (ur. 23 grudnia 1976 w Williamsport, Pensylwania) – amerykańska lekkoatletka, specjalizująca się w biegu na 100 metrów przez płotki, mistrzyni olimpijska.

Hayes rozpoczęła swoją karierę w 1994, gdy po raz pierwszy pojawiła się na mistrzostwach Stanów Zjednoczonych juniorów. Rok później zdobyła już tytuł mistrzowski wśród juniorów. Później długo nie mogła dojść do czołówki wśród seniorów. W 2002 rozpoczęła trening w centrum treningowym imienia Jackie Joyner-Kersee. Rok później zdobyła tytuł wicemistrzyni kraju w biegu na 100 m przez płotki oraz złoty medal na Igrzyskach Panamerykańskich.

Jej największym sukcesem było jednak zdobycie złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004, gdzie pokonała Ukrainkę Ołenę Krasowską i swoją rodaczkę Melissę Morrison. Rok później na mistrzostwach świata była uznawana za faworytkę do tytułu mistrzowskiego. W biegu finałowym na końcowych metrach straciła równowagę, wpadła na płotek i przewróciła się na bieżnię. Ostatecznie zajęła ostatnie, ósme miejsce.