Joanna Kondrat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joanna Kondrat
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1982
Bartoszyce
Gatunki piosenka autorska, jazz[1]
Aktywność od 2003
Wydawnictwo Polskie Radio, Universal
Współpracownicy
Paweł „Bzim” Zarecki, Maciej Tubis, Marcin Lamch, Krzysztof Napiórkowski, Kamil Barański, Stanisław Soyka, Ten Typ Mes, Olaf Deriglasoff
Zespoły
Maciej Tubis, Marcin Lamch, Radek Bolewski
Strona internetowa

Joanna Kondrat (ur. 14 marca 1982 w Bartoszycach[2]) – polska wokalistka, autorka tekstów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 2004-2007 odebrała główne nagrody m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie[3], Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Yapa w Łodzi, Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie, Festiwalu Twórczości „Korowód”, na którym odebrała srebrne serce – nagrodę Estrady Polskiej w Opolu, festiwalu Bieszczadzkie Anioły[2].

W latach 2009-2011 współtworzyła projekt Chopin. Powroty, w którym wspólnie z pianistą Maciejem Tubisem prezentowała pieśni Fryderyka Chopina na głos i fortepian w piosenkowych aranżacjach.

Zainicjowany w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, materiał był bardzo dobrze opiniowany. Pierwszy koncert miał miejsce w lipcu 2009 r. w dworku chopinowskim w Szafarni. W roku 2010 twórcy zagrali ponad 40 koncertów, w Polsce i za granicą - m. in. w instytutach polskich w Luxembourgu, Brukseli.

W 2011 roku Kondrat wydała pod labelem wytwórni Universal Music autorską płytę Samosie, wyprodukowaną przez Pawła „Bzima” Zareckiego. Na płycie wystąpili m.in. Robert Szydło, Maciej Tubis, Marcin Lamch, Krzysztof Napiórkowski i Kamil Barański[4]. Napisała 10 z 11 tekstów na płytę, utwór Jezioro, napisał Wojciech Kass.

Singlowy utwór "Kawa" w grudniu 2012r. dotarł do poczekalni trójkowej listy przebojów.

Dostrzeżony przez krytyków muzycznych, redakcje rozgłośni radiowych, telewizyjnych, krążek, zebrał ponad 30 znakomitych recenzji i zaprezentowany został we wszystkich telewizyjnych programach poświęconych kulturze. Przyniósł też artystce nominację do Konkursu Debiutów 2012.

W 2012 laureatka głównej nagrody konkursu Debiuty na XLIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[5][6]. Uhonorowana nagrodą specjalną Programu Trzeciego Polskiego Radia na tym samym festiwalu[7][8].

W roku 2013 r. była ambasadorką kampanii społecznej Początek w Rodzinie[9].

W listopadzie 2015 r. została laureatką nagrody specjalnej plebiscytu Anioł Roku 2014, za całokształt osiągnięć i wysokie założenia artystyczne (patronat honorowy nad plebiscytem objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski).

W lipcu 2015 r. zrealizowała w studiu S4 Polskiego Radia nagrania na płytę „Karma”. Album ukazał się 10 czerwca 2016 r. nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia[10].

W nagraniach wzięli udział m.in. Maciej Tubis, Marcin Lamch, Radosław Bolewski, Marcin Majerczyk, Stanisław Soyka, Ten Typ Mes, Jerzy Sosnowski. Okładkę wykonał Rafał Olbiński. Tekst do utworu Wyprowadź mnie na światło napisał wieloletni pracownik Programu Trzeciego Polskiego Radia, pisarz, krytyk, publicysta Jerzy Sosnowski, pozostałe są dziełem piosenkarki.

Od października 2016 r. współpracuje z Fundacją Hospicyjną[11][12] i Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku[13].

Od kwietnia 2016 r. do maja 2017 r. realizowała projekt „Kultura w więzieniu”[14][15]. Wykonywała koncerty w zakładach karnych na terenie całego kraju.

Owocami współpracy z zakładami karnymi są:

- nagrany w czerwcu 2016 r. teledysk do utworu „Karma[16]”, w zdjęciach do którego wzięli udział skazani z zakładu karnego we Włocławku

- nagrany w marcu 2017 r. w zakładach karnych w Olsztynie, Barczewie i Warszawie "Niebieski Film[17]".


We wrześniu 2016 r. związała się z popularyzującą psie adopcje, inicjatywą społeczną "Bieg Na Sześć Łap[18]" realizowaną w 35 miastach w Polsce[19], ofiarowując utwór "Karma" dla celów popularyzacji filmu i idei, a także uczestnicząc w organizowanych przez inicjatorkę akcji Monikę Dąbrowską biegach.

W listopadzie 2016 r. została uhonorowana nagrodą specjalną za utwór „Karma” na IV International Film Festival "Prison Movie".

W listopadzie 2017 r. zdobyła Grand Prix na VI International Film Festiwal "Prison Movie", za "Niebieski Film"[20], którego jest współreżyserem, producentem i współscenarzystą. Patronat artystyczny nad projektem objęła Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury[21]. Patronat merytoryczny objęła Niebieska Linia IPZ[22].

W lutym 2017 r. drugi singiel z płyty "Karma" - utwór "Echo" dotarł do 30 miejsca listy przebojów radiowej Trójki.

11 maja 2017 r. wykonała pierwszy w Europie koncert, stanowiący spotkanie sprawców i ofiar przemocy. Wydarzenie miało miejsce w kościele pw. Dobrego Łotra, na terenie zakładu karnego w Barczewie[23]. Patronat nad wydarzeniem objęły Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury oraz Niebieska Linia IPZ.

W koncercie uczestniczyli lokalni politycy, władze samorządowe, działacze społeczni, skazani za przemoc domową mężczyźni i ofiary przemocy. Tu też miała miejsce prapremiera "Niebieskiego Filmu"[24].

Oficjalna premiera "Niebieskiego Koncertu"[25] i premiera "Niebieskiego Filmu" miały miejsce 22 maja 2017 r. w warszawskim Och Teatrze. Wydarzenie zgromadziło 500 osobową widownię, wśród niej - obok działaczy społecznych, pasjonatów muzyki, osadzone za przemoc domową więźniarki. Mecenasem wydarzenia była Firma Kosmetyczna Bell[26]. Publiczność przywitała Krystyna Janda.

W roli ekspertów w filmie wystąpili Renata Durda[27] - kierowniczka Niebieskiej Linii oraz wybitny psychiatra, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Bogdan de Barbaro[28]

"Niebieski Film" miał swoją premierę 5.06.2018 r. w TVP2 w cyklu "Polska Bez Fikcji"[29]. Obecnie, wykorzystywany jest m.in. jako wsparcie w terapii dla ofiar przemocy.

Film stanowi jedną z dwóch części projektu. "Niebieski Film - złota klatka" - jeszcze nie ujrzał światła dziennego

Od marca 2017 r. Joanna Kondrat boryka się z działalnością grupy stalkerów[30]. Stało się to bezpośrednią przyczyną stworzenia scenariusza filmu dokumentalnego, który ma zostać zrealizowany jesienią 2019 r. o czym Kondrat informuje na swoich koncertach.

Prawdopodobnie stres powodowany groźbami stalkera i jego uporczywym nękaniem, w kwietniu 2018 r. przyczynił się do jej problemów zdrowotnych i spowolnienia działań muzycznych.

Uznana za jedną z najlepszych autorek tekstów młodego pokolenia.


O Joannie Kondrat powiedzieli:

"...jest w tej chwili uznawana za jedną z najlepszych autorek tekstów..." Agnieszka Trzeciakiewicz, Trójka PR III "Muzyczne rozmowy", 12.06.2016 r.

"Serdecznie polecam Państwu wysłuchanie piosenek Joasi Kondrat. Magiczna muzyka, szlachetne, kolorowe i mądre teksty piosenek, cudownie zaśpiewane przez Joasię." Elżbieta Zapendowska, krytyk, pedagog, muzyk

"W Krakowie, na Studenckim Festiwalu Piosenki wyszła taka młoda dziewczyna i po prostu oniemieliśmy. Kiedy już włożyłem płytę do odtwarzacza, to trudno się od tej muzyki uwolnić” Marek Niedźwiecki, PR Trójka

"...powinna stać w pierwszym szeregu najlepszych polskich autorek i wokalistek..." portal Mjuzz.pl

"...nagrała płytę, która się nie zestarzeje. Jest czysta i prawdziwa..." Teresa Drozda, Radio Dla Ciebie, Wieczór z RDC, 4.07.2016 r.

"...wokalistka w ciągłej drodze, interesująca, zaskakująca, po prostu inna..." Magda Jasińska, Polskie Radio PiK, Zwierzenia przy muzyce",

"... w warstwie muzycznej – eterycznie, jazzująco. Teksty – stanowczo bardziej poetyckie, niż proponuje mainstream..." Joanna Nojszewska, Twój Styl, 8/2016

"Delikatny szept i mocny głos pełen pasji. Skandynawski pejzaż pojedynczych, z pozoru izolowanych dźwięków, jakby lodowych ostańców - a między nimi ślady człowieka, który doświadcza uczuć i zarazem stara się je zrozumieć. Tę ścieżkę ona wytycza: Joanna Kondrat. Towarzyszą jej eteryczne duchy i dzikie zwierzęta..." Jerzy Sosnowski, pisarz, krytyk, publicysta, wieloletni pracownik Trójki


Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy autorskie[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]


Inne[edytuj | edytuj kod]

 • 2018 - Semi Electric - Krzysztof Napiórkowski
 • 2014 XXXOlaf Deriglasoff (wykonanie partii wokalnej w utworze „Mars napada”)
 • 2010 ŚrubkiŚrubki (tekst piosenki Tylko bądź śpiewanej przez Kubę Badacha)[34]
 • 2010 Inna twarz – Lidia Stanisławska (wykonanie chórków)[34]
 • 2009 Zaprzyjaźniłem się z Aniołem, Piosenka dla L.Jerzy Filar (aranżacja i wykonanie chórków)[34]
 • 2008 IntrospekcjaKrzysztof Napiórkowski (aranżacja i wykonanie chórków)[34]
 • 2007 Klimakterium – spektakl Teatru Rampa (współaranżacja i wykonanie partii wokalnych i chórków)[34]
 • 2004 Beaujolais nouveau – J. Cygan, J. Filar (wykonanie partii wokalnych i chórków)[34]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Joanna Kondrat – Samosie – muzyka.pl
 2. a b Teatr Leśny | Jaśkowa Dolina, Gdańsk, Wrzeszcz, www.teatrlesny.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 3. Instytut Sztuki
 4. Płyta – Joanna Kondrat
 5. Wyborcza.pl, opole.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-24].
 6. Joanna Kondrat wygrała opolskie Debiuty - WPROST.pl, www.wprost.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 7. Joanna Kondrat – Ostatni. Gosia Kramarz
 8. Opole 2012 – Joanna Kondrat – Zwycięzca koncertu SuperDebiut, YouTube [dostęp 2016-07-22].
 9. Kampania społeczna "Początek w Rodzinie" - "Oswajając złość, wspierasz siebie i Twoje dziecko". Zielona Myśl
 10. Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Wikipedia, wolna encyklopedia, 22 stycznia 2018 [dostęp 2019-01-20] (pol.).
 11. "Gwiazdy malują gwiazdy" - Joanna dla Fundacji Hospicyjnej, Joanna Kondrat, 4 grudnia 2016 [dostęp 2019-01-21] (pol.).
 12. Fundacja Hospicyjna - Zakopower i Joanna Kondrat na 35 lat Hospicjum Dutkiewicza, www.fundacjahospicyjna.pl [dostęp 2019-01-21].
 13. Joanna Kondrat w Hospicjum im. Dutkiewicza w Gdańsku. Joanna Kondrat
 14. A czym dla ciebie jest Karma?. Joanna Kondrat
 15. Karma Joanny Kondrat. Qadrans Qltury. Joanna Kondrat
 16. Joanna Kondrat Karma ]. Joanna Kondrat
 17. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2019-01-20] (pol.).
 18. Bieg na sześć łap – Oficjalna strona Biegu na sześć łap [dostęp 2019-01-20] (pol.).
 19. Wyborcza.pl, olsztyn.wyborcza.pl [dostęp 2019-01-20].
 20. IFF, www.sw.gov.pl [dostęp 2019-01-20] (pol.).
 21. Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, fundacjakj.pl [dostęp 2019-01-20].
 22. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - Niebieski Koncert, www.niebieskalinia.pl [dostęp 2019-01-20].
 23. Barczewo – tu wracam… » NIEBIESKI KONCERT – JOANNA KONDRAT W BARCZEWSKIM ZK [dostęp 2019-01-20] (ang.).
 24. NIEBIESKI KONCERT. Joanna Kondrat
 25. Niebieski Koncert Niebieski Film cz. II. Joanna Kondrat
 26. Magdalena Tarajda-Medes, NIEBIESKI KONCERT DLA NIEBIESKIEJ LINII!, iBeauty, 1 czerwca 2017 [dostęp 2019-01-21] (pol.).
 27. Renata Durda: Powinno być więcej Niebieskich Linii, bo pracy, niestety, wystarcza dla wszystkich, OnetKobieta, 6 lutego 2017 [dostęp 2019-01-20] (pol.).
 28. Bogdan de Barbaro, Wikipedia, wolna encyklopedia, 31 sierpnia 2018 [dostęp 2019-01-20] (pol.).
 29. Świat bez fikcji - Niebieski film (TVP 2 - wtorek: 2018-06-05) | program tv | TV.PL, www.tv.pl [dostęp 2019-01-21].
 30. Stalker nie daje żyć piosenkarce. Pisze z 600 kont, uwaga.tvn.pl [dostęp 2019-01-20] (pol.).
 31. Joanna Kondrat – Samosie, Moderna – agencja reklamowa
 32. Various - Między Ciszą A Ciszą 3, Discogs [dostęp 2019-01-20] (ang.).
 33. Smooth Jazz Cafe 16, Joanna Kondrat [dostęp 2019-01-20] (pol.).
 34. a b c d e f g h i Projekty – Joanna Kondrat
 35. http://cytryna.pl/sklep/30-joanna-kondrat kondrat
 36. W stronę krainy łagodności Vol. 1
 37. JOANNA KONDRAT ECHO [OFFICIAL]. Joanna Kondrat
 38. JOANNA KONDRAT KARMA [ OFFICIAL ]. Joanna Kondrat
 39. Sny Joanna Kondrat – YouTube

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]