Joanna Maćkowiak-Pandera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joanna Maćkowiak-Pandera
Data urodzenia 1975
Zawód, zajęcie nauczyciel akademicki, urzędnik państwowy
Alma Mater Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Stanowisko wiceminister środowiska (2011)

Joanna Maćkowiak-Pandera (ur. 1975[1]) – polska ekspertka ds. energetyki i klimatu, działaczka społeczna i urzędniczka państwowa, doktor nauk biologicznych, w 2011 podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W 2008 obroniła pracę doktorską z zakresu metodyki ocen oddziaływania na środowisko pt. Biotopy i krajobrazy w ocenach oddziaływania autostrad na środowisko. Studium doświadczeń polskich i niemieckich. Była doktorantką na UAM, a także na Uniwersytecie w Poczdamie. Autorka publikacji naukowych z zakresu energetyki, klimatu, ocen oddziaływania na środowisko i strategii dotyczących środowiska[2][3]. Od 2014 r. prowadzi think tank Forum Energii (wcześniej Forum Analiz Energetycznych), który wspiera niskoemisyjną modernizację sektora energetycznego w Polsce[2][4].

Zwyciężyła w konkursie Fundacji im. Nowickiego dla absolwentów kierunków ochrony środowiska, była stażystką w niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska oraz stypendystką m.in. Fundacji im. Konrada Adenauera[3] oraz German Marshall Fund. Pracowała jako konsultantka w Instytucie Energii Odnawialnej. W 2007 została szefem gabinetu politycznego ministra środowiska Macieja Nowickiego, odpowiadając m.in. za przygotowanie Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Poznaniu w 2008 roku. W ramach pracy w MŚ kierowała zespołem, który pilotażowo sprzedał pierwsze pozwolenia na emisję CO2 w ramach Protokołu z Kioto, dzięki którym Polska zyskała środki na niskoemisyjną modernizację sektora energetycznego[2][3]. W lutym 2011 została pełnomocnikiem w Ministerstwie Środowiska, odpowiedzialnym za polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i strategię polityczną, a później podsekretarzem stanu.

11 maja 2011 powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, odpowiedzialnego za prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej w zakresie środowiska oraz strategii niskoemisyjnych. Odwołana z funkcji 19 grudnia tego samego roku. Pracowała później w think tanku Agora Energiewende oraz jako dyrektor ds. rozwoju rynku w DONG Energy (obecnie Orsted[4]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maćkowiak-Pandera Joanna Cecylia. osoby-krs.pl. [dostęp 2018-09-09].
  2. a b c O nas. Forum Energii. [dostęp 2018-07-30].
  3. a b c Podsekretarz Stanu Joanna Maćkowiak-Pandera: Curriculum Vitae. Ministerstwo Środowiska. [dostęp 2018-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 czerwca 2011)].
  4. a b Profil prywatny. LinkedIn. [dostęp 2018-07-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]