Johann Jacob Korn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Jacob Korn (ur. 20 kwietnia 1702 w Neustadt an der Aisch[1], zm. 19 grudnia 1756 we Wrocławiu) – księgarz i wydawca niemiecki, patriarcha wrocławskiego rodu Kornów.

Johann Jacob Korn - Portret

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojcem był rzemieślnik Johann Jodocus, a matką - córka pastora w Weilmünster, Barbara Magdalena z domu Lucius.

Ukończył w Neustadt szkołę łacińską, po czym zainteresował się księgarstwem. Od 27 kwietnia 1718 praktykował w Coburgu u księgarza Pfotenhausera. Jako samodzielny księgarz działał w Berlinie od 1729. Po trzech latach przeniósł się do Wrocławia, gdzie 13 lutego 1732 zarejestrował się jako obywatel tego miasta i założyciel firmy kupiecko-księgarskiej. Jej siedziba mieściła się w pobliżu wrocławskiego Rynku[2]. Jeszcze w tym samym roku Korn wystawił na Targach Lipskich pierwszą wydaną we Wrocławiu książkę.

Od początku istnienia firmy Korn nastawił się na ścisłą współpracę z rynkiem polskim, a w wydawnictwach kierowanych na rynek Prus (np. w wydawanych gazetach) chętnie wykorzystywał polskie źródła informacji. W 1733, rok po otwarciu firmy wydał pierwszą polską książkę – "Varro" Szymona Starowolskiego. W ciągu kilku lat wyrobił sobie wśród wrocławskich wydawców dobrą markę; superintendent (niem. Kircheninspektor) Johann Friedrich Burg (1689-1766) był mu pomocny w dotarciu z polską książką do gmin ewangelickich w Polsce, a wrocławianin Jerzy Schlag, autor "Samouczka" polszczyzny dla Niemców z 1734 i wielu książek dla polskich szkół i parafii, doradzał mu zakresie polskich książek szkolnych.

W 1734 Johann Jacob Korn zaczął wydawać "Schlesische privilegierte Staats-, Kriegs- und Friedenzeitung"[3], później przekształconej w Schlesische Zeitung. Od roku 1747 Jan Daniel Janocki[4] zamieszczał wiadomości z Polski w "Gelehrte Nachrichten" ("uczone wieści"), dodatku do wydawanej przez Korna gazety. Od 1751 Korn rozpoczął wydawanie "Schlesische Zuverlässige Nachrichten"[5], w których znaczny udział miały polskie korespondencje Janockiego.

Johann Jacob Korn żenił się dwukrotnie: Johanne Susanne z domu Rüdiger, którą poślubił w 1732 dała mu syna Johanna Friedricha (ur. 1736), ale zmarła w rok po jego urodzeniu. W 1738 Johann Jacob ożenił się ponownie, z Susanne Margarethe z domu Ihlenfeld, która w 1739 urodziła spadkobiercę firmy - Wilhelma Gottlieba. Susanne przeżyła męża o cztery lata i zmarła w 1760.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. według Polskiego Słownika Biograficznego; inne źródła podają Neustadt bei Coburg, także we Frankonii
  2. siedziba domu wydawniczego Kornów i redakcji "Schlesische Zeitung" mieściła się przy ul. Świdnickiej róg nieistniejącej już ul. Miotlanej (Marstallgasse) łączącej Szewską ze Świdnicką, naprzeciw wylotu ul. Leszczyńskiego; obecnie w tym miejscu przebiega wrocławska trasa WZ
  3. w wolnym tłumaczeniu "Uprzywilejowana Śląska Gazeta Państwowa na czasy Wojny i Pokoju"
  4. właściwie Johann Daniel Jaenisch, 1720-1786, bibliograf niemiecki, bibliotekarz Józefa Załuskiego, współzałożyciela Biblioteki Załuskich
  5. "Wiarygodne Wiadomości Śląskie"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]