Johann Viktor Kirsch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Viktor Kirsch (ur. 15 lutego 1891, zm. 28 maja 1946 w Landsberg am Lech) – zbrodniarz nazistowski, członek załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau i SS-Hauptscharführer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Brał udział w I wojnie światowej. W 1942 został wcielony do Wehrmachtu, z którego w lecie 1944 przeniesiono go do Waffen-SS. Po trzy tygodniowym przeszkoleniu w Auschwitz-Birkenau, 6 sierpnia 1944 został skierowany do kompleksu obozowego Dachau. 16 sierpnia 1944 Kirsch został komendantem podobozu Kaufering I. W początkach stycznia 1945 przeniesiono go na stanowisko kierownika komanda więźniarskiego w Mittergars. Było to komando należące do Mühldorf, podobozu KL Dachau. W połowie kwietnia 1945 powrócił do obozu głównego i uczestniczył następnie w jego ewakuacji. Kirsch znany był ze swego sadystycznego sposobu traktowania więźniów. Wielokrotnie tak dotkliwie ich bił (m. in. kijem czy metalowym prętem), że po kilku tygodniach umierali. Nie oszczędzał nawet dzieci.

W procesie załogi Dachau (US vs. Martin Gottfried Weiss i inni), który toczył się przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau Kirsch został skazany na śmierć. Wyrok wykonano przez powieszenie 28 maja 1946 w więzieniu Landsberg.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]