John Arthur Bennett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Arthur Bennett
Private Private
Data i miejsce urodzenia 10 kwietnia 1935
Wirginia
Data i miejsce śmierci 13 kwietnia 1961
fort Leavenworth, Kansas
Przebieg służby
Lata służby 19531957
Siły zbrojne Emblem of the United States Department of the Army.svg United States Army

John Arthur Bennett (ur. 10 kwietnia 1935, zm. 13 kwietnia 1961) – szeregowiec armii amerykańskiej, który został osądzony i skazany na śmierć za gwałt oraz próbę morderstwa 11-letniej dziewczynki (wyrok wykonano)[1]. Do dnia dzisiejszego Bennett jest ostatnią osobą skazaną na śmierć przez sąd Armii Stanów Zjednoczonych.

Bennett urodził się w stanie Wirginia w rodzinie afroamerykańskich pracowników rolnych. Mimo że cierpiał na epilepsję, został wcielony do wojska w wieku 18 lat. Dzień przed Bożym Narodzeniem pijany Bennett opuścił swoją bazę w poszukiwaniu domu publicznego, lecz jego uwagę przyciągnęła 11-letnia Austriaczka. Zgwałcił ją, a następnie próbował utopić w pobliskim strumieniu.

Za czyn ten Bennett został osądzony przez sąd wojskowy i skazany na śmierć. Prezydent Dwight D. Eisenhower nie skorzystał z prawa łaski i podpisał wyrok.

Cztery lata później, kilka dni przed planowaną egzekucją, ofiara gwałtu wraz z rodzicami napisała list do prezydenta Johna F. Kennedy’ego z prośbą o darowanie mu życia. Jednak Kennedy nie podjął żadnego działania i skazany został powieszony w Fort Leavenworth w stanie Kansas 13 kwietnia 1961 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]