John Baptist Bashobora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Baptist Bashobora
Ilustracja
John Baptist Bashobora, Warszawa 2013
Kraj działania  Uganda
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1946
Bushenyi[1]
Wyznanie katolickie
Kościół łaciński
Inkardynacja archidiecezja Mbarara[2]
Prezbiterat 1972
Strona internetowa
Spotkanie rekolekcyjne „Jezus na Stadionie”, Stadion Narodowy w Warszawie, lipiec 2013

John Baptist Rubara Bashobora (ur. 5 grudnia 1946 w Bushenyi) – ugandyjski kapłan katolicki, charyzmatyk, doktor teologii duchowości.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John Baptist Rubara Bashobora urodził się w katolickiej rodzinie w Bushenyi w Ugandzie 5 grudnia 1946. Jako dziecko został osierocony przez ojca, którego otruła ciotka. Matka została wypędzona. Do osiągnięcia pełnoletniości wychowywała go rodzina wuja. O tym, że nie są oni jego prawdziwymi rodzicami, Bashobora dowiedział się dopiero w dniu święceń kapłańskich, mając 26 lat. Ciotka wyznała też, że chciała go otruć, podając mu jako dziecku zatrutą owsiankę, ale naczynie rozpadło się w czasie modlitwy przed posiłkiem, którą odmawiał chłopiec[3].

Mając 10 lat, wstąpił do niższego seminarium duchownego; początkowo nie odczuwał jednak, jak sam wielokrotnie wyznawał, powołania kapłańskiego. Będąc synem poligamisty, nie mógł wziąć udziału w przygotowaniach do kapłaństwa, ponieważ synowie poligamistów nie mogli przyjmować święceń[3]. Po ukończeniu niższego seminarium, w którym zetknął się z dwoma księżmi charyzmatykami z Kanady, postanowił wstąpić do Zgromadzenia Świętego Krzyża. W tym celu wyjechał do Indii. Nie złożył jednak ślubów zakonnych i powrócił do Ugandy. Jako kleryk diecezjalny przyjął święcenia kapłańskie w 1972. Przełożeni wysłali go na studia do Rzymu. Doktoryzował się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim z teologii duchowości, pisząc pracę na temat rozeznawania duchów w życiu ugandyjskich chrześcijan (ang. The discernment of spirits in the life of Ugandan christians)[4]. Przebywając w Rzymie, związał się z katolickim Ruchem Odnowy Charyzmatycznej. Po powrocie do rodzimej diecezji założył dwie szkoły podstawowe, dwie szkoły średnie oraz dwa sierocińce, w których opieką objęto 5 tys. sierot. Obecnie jest diecezjalnym koordynatorem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w archidiecezji Mbarara oraz członkiem Narodowego Stowarzyszenia Modlitwy Wstawienniczej.

Bashobora jest znanym w świecie[5] rekolekcjonistą i prowadzącym charyzmatycznych spotkań modlitewnych. Do Polski przybył pierwszy raz w 2007[6]. W czerwcu 2012 Bashobora wraz z osobami towarzyszącymi przeżył szczęśliwie wypadek w Zembrzycach na trasie z Suchej Beskidzkiej do Wadowic[7].

Bashobora odwiedza Polskę co roku (od 2007), prowadząc rekolekcje i spotkania w wielu miastach i miejscowościach [8]. Jednymi z największych rekolekcji organizowanych przez Bashoborę było spotkanie na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniu 6 lipca 2013, w którym uczestniczyło blisko 60 tysięcy osób[9].

Ksiądz Bashobora jest również jednym z bohaterów filmu dokumentalnego Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza Duch z 2008[10][11][12].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Jesteś obrazem Boga. Częstochowa: Pomoc Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, 2012. ISBN 978-83-7256-971-4.
  • Jesteśmy ambasadorami Boga na ziemi. Częstochowa: Pomoc Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, 2013.
  • Uwierz Bogu sercem. 2013.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]