John Brumby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Brumby
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 kwietnia 1953
Melbourne
Premier Wiktorii
Okres od 30 lipca 2007
do 2 grudnia 2010
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Steve Bracks
Następca Ted Baillieu

John Mansfield Brumby (ur. 21 kwietnia 1953 w Melbourne) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP), były premier stanu Wiktoria.

Ukończył studia licencjackie w zakresie ekonomii na University of Melbourne, a następnie uzyskał magisterium z pedagogiki. W latach 1976-1979 pracował jako nauczyciel w szkole średniej, a następnie został etatowym działaczem jednego z nauczycielskich związków zawodowych. Podjął także działalność polityczną w ALP.

W 1983 został wybrany do federalnej Izby Reprezentantów, w której zasiadał przez siedem lat. Po przegranych wyborach z 1990 pracował jako konsultant polityczny, a następnie był szefem gabinetu politycznego ministra zasobów naturalnych i turystyki. W 1993 został wybrany do Rady Legislacyjnej swego rodzinnego stanu Wiktoria. Po kilku miesiącach przeniósł się do izby niższej, Zgromadzenia Ustawodawczego, i objął funkcję stanowego lidera opozycji. W 1999 zrezygnował z tej funkcji na rzecz Steve’a Bracksa, pod którego wodzą ALP wygrała jeszcze w tym samym roku wybory. Brumby wszedł do kierowanego przez Bracksa rządu stanowego, gdzie początkowo odpowiadał za resort rozwoju regionalnego, a od 2000 był skarbnikiem (ministrem finansów).

W lipcu 2007 Bracks nieoczekiwanie podał się do dymisji, tłumacząc to powodami osobistymi. Brumby został jednomyślnie wybrany na nowego lidera stanowej ALP i tym samym objął funkcję premiera Wiktorii. Pełnił ten urząd do grudnia 2010, kiedy to musiał ustąpić po przegranych przez ALP wyborach stanowych[1]. Zastąpił go przywódca stanowych struktur Liberalnej Partii Australii, Ted Baillieu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statement from outgoing premier John Brumby (ang.). theage.com.au, 2010-11-30. [dostęp 2011-05-22].