John Henry Twachtman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Henry Twachtman
Ilustracja
John Henry Twachtman, ok. 1900
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1853
Cincinnati, Ohio, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 8 sierpnia 1902
Gloucester, Massachusetts, Stany Zjednoczone
Narodowość amerykańska
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka impresjonizm
Strona internetowa

John Henry Twachtman (ur. 4 sierpnia 1853, zm. 8 sierpnia 1902) – amerykański malarz, obecnie kojarzony głównie z impresjonistycznymi pejzażami.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Cincinnati w stanie Ohio, jego pierwszym nauczycielem malarstwa był Frank Duveneck. W 1875 r., podobnie jak wielu malarzy jego epoki wyjechał do Europy kontynuować naukę. W Monachium zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych, odwiedził m.in. Wenecję. Malowane przez niego w owym czasie krajobrazy ukazują, tworzoną luźnymi ruchami pędzla, cienistą technikę, którą posiadł w Monachium.

Po krótkim pobycie w Stanach Zjednoczonych Twachtman wrócił do Europy, by podjąć studia w Paryżu (1883-1885). Kolorystyka jego obrazów dramatycznie przesunęła się w kierunku miękkiej szarości i zieleni. Jego obrazy z tego okresu są obecnie najwyżej ocenione przez ekspertów. W 1886 r. malarz wrócił do Ameryki, by osiąść na stałe na farmie Greenwich w stanie Connecticut. Jego dom i ogród na Round Hill Road w Greenwich, oraz otaczająca sceneria dostarczały mu motywów dla wielu obrazów w tym okresie. Twachman wypracował swój własny wywodzący się z impresjonizmu styl.

Od 1889 do śmierci artysta uczył malarstwa w Art Students League. W 1897 r. razem dziewięcioma przyjaciółmi stworzył The Ten (Dziesięciu) – grupę amerykańskich artystów niezadowolonych z konserwatywnego nastawienia Society of American Artists. Po czterech latach od założenia grupy The Ten, Twachman niespodziewanie zmarł na tętniaka mózgu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 649. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]