John Lambton (1. hrabia Durham)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Lambton, 1. hrabia Durham
Ilustracja
Portret pędzla Thomasa Phillipsa
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1792
Londyn
Data i miejsce śmierci 28 lipca 1840
Cowes
Gubernator generalny Kanady
Okres od 1838
do 1839
Poprzednik John Colborne (p.o.)
Następca lord Sydenham
podpis

John George Lambton, 1. hrabia Durham GCB (ur. 12 kwietnia 1792 w Londynie, zm. 28 lipca 1840 w Cowes) – brytyjski polityk i administrator, gubernator generalny Brytyjskiej Kanady.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Williama Henry’ego Lambtona i lady Anne Villiers, córki 4. hrabiego Jersey. Wykształcenie odebrał w Eton College. Następnie wstąpił do 10 pułku huzarów. W 1813 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu County Durham. Należał do grona reformatorskich deputowanych. W 1821 r. zgłosił projekt ustawy likwidującej zgniłe okręgi wyborcze i poszerzającej prawo głosu. Brał również aktywny udział w pracach nad Great Reform Act z 1832 r. W 1828 r. otrzymał tytuł 1. barona Durham i zasiadł w Izbie Lordów. W 1833 r. jego tytuł podniesiono do rangi hrabiego. W latach 1830-1833 był Lordem Tajnej Pieczęci w wigowskim gabinecie lorda Greya.

W 1838 r. został mianowany gubernatorem generalnym Brytyjskiej Ameryki Północnej. Choć sprawował władzę zaledwie dwa lata, jego wpływ na kolonię rozciągnął się na następne prawie trzydzieści lat. Lord Durham został wysłany do Kanady by zbadać przyczyny buntów Górnej Kanadzie i Dolnej Kanadzie.

Konkluzją jego wielomiesięcznych dochodzeń był Report on the Affairs of British North America tzw. Raport Durhama, który jasno pokazywał przyczyny niezadowolenia społecznego oraz przedstawiał projekt reform. Rekomendował w nim unię obu części Kanady w Prowincję Kanady. Postulował utworzenie wspólnego dla obu Kanad Zgromadzenie Legislacyjnego i rządu obdarzonego szerszymi uprawnieniami niż to było dotychczas. Report Durkhama stał się podstawą dla przygotowania Ustawy o Unii Kanadyjskiej. Choć połączenie kolonii spotkało się z niechętnym przyjęciem wśród frankofonów, którzy tracili swe wpływy na rzecz Anglosasów. Reformy sprawowania władzy umożliwiły powstanie rządu przedstawicielskiego (Responsible government) w niedalekiej przyszłości, który zdołał przyprowadzić szereg istotnych reform wewnętrznych.

Po wypełnieniu swej misji, po dwóch latach pobytu w Kanadzie, Lambton powrócił do Anglii. Zmarł w 1840 r.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 1812 r. w Gretna Green poślubił lady Harriet Cholmondeley (zm. 11 lipca 1815), nieślubną córkę George’a Cholmondeleya, 1. markiza Cholmondeley. John i Harriet mieli razem trzy córki:

9 grudnia 1816 r. poślubił lady Louisę Grey (179726 listopada 1841), córkę Charlesa Greya, 2. hrabiego Grey, i Mary Ponsonby, córki 1. barona Ponsonby. John i Louisa mieli razem dwóch synów i trzy córki:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]