John Owen Dominis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Owen Dominis
Ilustracja
podpis
Książę Hawajów
Okres od 29 stycznia 1891
do 27 sierpnia 1891
Dane biograficzne
Dynastia Kalākaua
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1832
Schenectady
Data i miejsce śmierci 27 sierpnia 1891
Honolulu
Ojciec John Dominis
Matka Mary Jones Dominis
Żona Lydia Liliʻuokalani
Dzieci John ʻAimoku Dominis
(syn nieślubny)
Odznaczenia
Order Gwiazdy Oceanii (Hawaje) Krzyż Wielki Orderu Kamehamehy I (Hawaje) Komandor Orderu Kamehamehy I (Hawaje) Kawaler Orderu Kamehamehy I (Hawaje) Krzyż Wielki Orderu Kalākauy (Hawaje) Krzyż Wielki Orderu Korony (1875-1892, Hawaje) Order Osmana (Turcja) Krzyż Wielki Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego Krzyż Wielki Order Franciszka Józefa (Austro-Węgry) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Chryzantemy (Japonia) Wielka Wstęga Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Wielka Wstęga Orderu Sławy (Tunezja) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Korony Tajlandii

John Owen Dominis (ur. 10 marca 1832 w Schenectady, zm. 27 sierpnia 1891 w Honolulu) – książę Hawajów (jako książę małżonek), królewski gubernator wysp Oʻahu i Maui, z pochodzenia Amerykanin.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

John Owen urodził się w Schenectady w stanie Nowy Jork. Jego rodzicami byli: John Dominis, kapitan żeglugi morskiej, i Mary Lambert Jones, którzy pobrali się w 1821. W 1837 wraz z rodzicami przeniósł się do Honolulu na Hawajach.

Uczęszczał do prywatnej szkoły powadzonej przez małżeństwo Johstonów i sąsiadującej z Royal School, w której uczyły się dzieci rdzennej szlachty hawajskiej. Dzięki temu poznał, a z czasem nawiązał przyjaźnie z kilkorgiem lokalnych książąt i księżniczek. Jedną z nich była Lydia Liliʻuokalani, przyszła królowa Hawajów. Po ukończeniu szkoły przez pewien czas pracował jako urzędnik handlowy w San Francisco. Po powrocie do Honolulu otrzymał posadę w tamtejszym domu handlowym.

W 1862 ożenił się z księżniczką Lili'uokalani. W 1863 przyszedł na świat jego nieślubny syn, John Dominis ʻAimoku, którego matką była służąca żony – Mary Purdy Lamiki ʻAimoku. Lili'uokalani wybaczyła mężowi niewierność, a nie mogąc mieć własnych dzieci, adoptowała w 1910 jego syna, zmieniając chłopcu nazwisko na: „John ʻAimoku Dominis”.

John Owen Dominis zmarł w Honolulu niespełna rok po koronacji swojej małżonki. Został pochowany w Królewskim Mauzoleum Mauna ʻAla.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]