John William King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John William King (ur. 3 listopada 1974 w Atlancie[1], zm. 24 kwietnia 2019 w Huntsville[2]) – amerykański przestępca, zwolennik białej supremacji, skazany za morderstwo czarnoskórego Jamesa Byrda Jr. na tle rasistowskim 7 czerwca 1998 w Jasper w stanie Teksas. W lutym 1999 roku, King został uznany winnym popełnienia morderstwa ze szczególnym okrucieństwem i skazany na karę śmierci. Osądzono również dwóch jego wspólników – Lawrence’a Brewera oraz Shawna Berry’ego. Brewer również został skazany na karę śmierci, którą wykonano w 2011 roku, natomiast Berry został skazany na dożywocie.

Przed morderstwem King przebywał w więzieniu, gdzie grupa skazańców-Murzynów dokonała na nim aktu zbiorowego gwałtu. Choć mężczyzna nie miał prawdopodobnie wcześniej kontaktów z grupami rasistowskimi, dołączył do grupy białych rasistów w więzieniu dla własnego bezpieczeństwa. Amerykański magazyn Salon napisał:

Ofiary gwałtu w więzieniu często kierują swoją wściekłość na niewinnych, gdy zostaną wypuszczeni. (...) Wkrótce po rozpoczęciu odbywania kary King, podówczas mający 170 cm wzrostu i ważący 64 kg, został zaatakowany przez czarnych współwięźniów i zgwałcony (...) Z lochów wyszedł odmieniony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John William King | Murderpedia, the encyclopedia of murderers, murderpedia.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  2. Texas executes John William King in racist dragging death of James Byrd Jr., texastribune.org [dostęp 2019-04-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]