John Wojtowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Stanley Wojtowicz (ur. 9 marca 1945, zm. 2 stycznia 2006) – amerykański złodziej znany pod pseudonimem "Pies", którego historia zainspirowała powstanie filmów Pieskie popołudnie, The Third Memory i Oparty na faktach.

Życie[edytuj | edytuj kod]

W 1967 poślubił Carmen Bifulco, która urodziła ich dwoje dzieci. W 1969 rozwiódł się z nią. W 1971 poślubił Elizabeth Eden.

Chase Manhattan Bank w którym rozegrały się wydarzenia z 1972 r.

22 sierpnia 1972, Wojtowicz z Salvatorem Naturale i Robertem Westenbergiem dokonali napadu na jeden z brooklińskich banków. Celem napadu była chęć zdobycia przez Wojtowicza pieniędzy na operację korekty płci dla Eden, będącej wówczas jego partnerką[1]. Po rozpoczęciu napadu okazało się, że w bankowym sejfie nie ma pieniędzy. Westenberg nie wytrzymał nerwowo popełnianego przestępstwa i uciekł. Wojtowicz i Naturale przetrzymywali jako zakładników siedmiu pracowników banku przez 14 godzin, podczas których trwały negocjacje. Między zakładnikami i wspólnikami nawiązała się nić zrozumienia (syndrom sztokholmski), a serwisy informacyjne poparły rabusiów. Akcja FBI doprowadziła do śmierci Naturale i ujęcia Wojtowicza.

Za napad i wzięcie zakładników Wojtowicz został skazany na 20 lat więzienia, wyszedł warunkowo na wolność po 6 latach. Na drogę przestępstwa już nie wrócił, gdyż uzyskał wystarczającą do utrzymania się sumę za prawo do sfilmowania jego historii w filmie Pieskie popołudnie, gdzie zagrał go Al Pacino; w filmie użyto fałszywego nazwiska Sonny Wortzik.

Zmarł na raka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Celeste Katz "Dog Day's" journey into legend: Robber, lover gone, but the flick is back, "New York Daily News, 2006-04-23, s. 30
  • P. F. Kluge, Thomas Moore The Boys in the Bank, "Life", 1972-09-22. r. 73, nr 12

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ernest Aron Became Elizabeth Eden: AIDS Kills Woman Behind 'Dog Day'. September 30, 1987. [dostęp December 21, 2013].