Jolanta Gładys-Jakóbik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jolanta Gładys-Jakóbik – polska socjolożka, profesor nadzwyczajny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowana nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Kierownik Zakładu Socjologii w Instytucie Filozofii, Socjologii i Socjologii Ekonomicznej w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tytuł magistra uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim w 1976. Tam też w 1980 obroniła rozprawę doktorską, Zmiana techniczno-organizacyjna w przemyśle polskim. Socjologiczne studium zakładu przemysłowego, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Witolda Morawskiego. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 1998 na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy Dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych w sytuacji zmiany systemowej.

Pracę naukową rozpoczęła w Instytucie Badań nad Młodzieżą (1978–1980) oraz Instytucie Nauk Zarządzania Polskiej Akademii Nauk (1980–1985). Od 1986 związana ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Wykładała również na prywatnych uczelniach warszawskich: Wyższej Szkole Zarządzania Personelem oraz Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. W 1994 przebywała na stypendium Uniwersytetu w Minnesocie (Mellon Scholarship), zaś w latach 1998 i 2009 gościła w Szwecji jako visiting professor, odpowiednio na Uniwersytetach w Uppsali i Linköping. W 2004 odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Najważniejsze publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych w sytuacji zmiany systemowej, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 1995,
  • Kształtowanie się środowiska biznesu jako grupy interesu w Polsce (red.), Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2002,
  • Różne oblicza i uwarunkowania sukcesu we współczesnej Polsce (red.), Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2005,
  • Kobiety i ich identyfikacje: między sferą prywatną i publiczną (red. z A. Kozłowską), Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2013,
  • Wybrane problemy współczesnego świata w refleksji socjologicznej (red. z E. Firlit), Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2016.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władze – Zakład Socjologii, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie [dostęp 2017-02-16] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]