Jolanta Manteufflówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jolanta Manteuffel-Massalska (ur. 3 października 1912 w Rydze, zm. 8 listopada 1986 w Warszawie) – polska lekkoatletka oraz lekarz medycyny, specjalista położnictwa i ginekologii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka liceum im. Cecyli Plater-Zyberkówny, skończyła Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, a następnie studia medyczne. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego pracowała w Szpitalu Dzieciątka Jezus jako wolontariuszka. Po upadku Powstania wraz z córką Anną dotarła do obozu przejściowego w Pruszkowie.

Po wojnie pracuje w Szpitalu Miejskim jako lekarz ginekolog. Zwolniona ze szpitala w 1958 za odmowę przerwania ciąży u jednej ze swoich pacjentek[1].

Kariera sportowa[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka AZS Warszawa, 6-krotna rekordzistka Polski w sztafetach i 4-krotna mistrzyni Polski (bieg na 60 metrów, bieg na 100 metrów, sztafeta 4 × 200 metrów, skok wzwyż – wszystkie tytuły mistrzowskie zdobyła w 1931). Laureatka plebiscytu Przeglądu Sportowego w 1931 (6. miejsce).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Była żoną Wandalina Kazimierza Massalskiego, mieli dwie córki Annę Krystynę Cendrier oraz Monikę Massalską-Dobrowolską[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nowa Gazeta Praska, ngp.pl [dostęp 2020-12-08].