Wersja ortograficzna: Jonathan Liebesman

Jonathan Liebesman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonathan Liebesman
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 września 1976
Johannesburg, Południowa Afryka
Zawód reżyser

Jonathan Liebesman (ur. 15 września 1976 w Johannesburgu) – reżyser filmowy pracujący na terenie Stanów Zjednoczonych, a wywodzący się z Republiki Południowej Afryki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Johannesburgu w RPA. Studiował reżyserię w South African School of Film and Drama i w nowojorskim Tisch School of the Arts, gdzie wyreżyserował ośmiominutowy film krótkometrażowy Genesis and Catastrophe, oparty na opowieści Roalda Dahla. Krótki metraż emitowano na ogólnoświatowych festiwalach filmowych; film przyniósł Liebesmanowi nagrodę Hollywood Young Filmmaker podczas Hollywood Film Festival w 2000 roku i został najlepszym filmem krótkometrażowym podczas Austin Film Festival ('00). Już w 2002 roku Liebesman wyreżyserował horror Gdy zapada zmrok (Darknes Falls), w którym w głównej roli obsadził Emmę Caulfield. Projekt okazał się hitem box office'u, debiutując na pierwszej pozycji notowania w styczniu 2003 roku. Przy budżecie zaledwie jedenastu milionów dolarów, zainkasował w samych Stanach Zjednoczonych trzydzieści dwa i pół miliona dolarów, a poza USA piętnaście milionów USD. Podczas Teen Choice Awards 2003 obraz nominowano do nagrody w kategorii najlepszy horror/thriller. 6 października 2006 roku na ekranach amerykańskich kin pojawił się reżyserowany przez Liebesmana slasher Teksańska masakra piłą mechaniczną: Początek (The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning), prequel Teksańskiej masakra piłą mechaniczną z 2003 roku. Film zadebiutował na drugiej pozycji w zestawieniu box office'u, zarabiając w pierwszy weekend wyświetlania go w kinach osiemnaście i pół miliona dolarów oraz zwracając szesnastomilionowy budżet. Do 31 grudnia '06 roku horror zarobił na świecie łącznie osiemdziesiąt dziewięć i pół miliona dolarów. W 2007 pojawiły się plotki, według których Liebesman miałby zostać reżyserem remake'u Piątku, trzynastego, jednak już w listopadzie tego roku potwierdzono, że reżyserem filmu został Marcus Nispel.

W kolejnych latach reżyserował filmy: Inwazja: Bitwa o Los Angeles (2011), Gniew tytanów (2012), Wojownicze żółwie ninja (2014) i Dead Asleep (2015).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]