Jonne Veteläinen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonne Veteläinen
Data urodzenia 12 lipca 2000
Klub Kuusamon Erä-Veikot
Reprezentacja  Finlandia

Jonne Veteläinen (ur. 12 lipca 2000) – fiński skoczek narciarski. Uczestnik mistrzostw świata juniorów (2018 i 2019) i zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy (2017). Medalista mistrzostw kraju.

Przebieg kariery[edytuj | edytuj kod]

Veteläinen w oficjalnych zawodach międzynarodowych rozgrywanych przez FIS zadebiutował w sierpniu 2016 w Kuopio, gdzie w konkursach FIS Cup plasował się w siódmej dziesiątce. Pierwsze punkty tego cyklu zdobył w styczniu 2017, zajmując w Eau Claire pozycje w trzeciej dziesiątce[1].

W lutym 2017 wystartował w zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy w Erzurum – w konkursie indywidualnym zajął 25. miejsce[1], a w zmaganiach drużynowych z reprezentacją swojego kraju uplasował się na 4. pozycji[2].

17 grudnia 2017 zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym, zajmując w Ruce 53. lokatę. W marcu 2018 wystartował w mistrzostwach świata juniorów w Kanderstegu – w konkursie indywidualnym był 43., a w rywalizacji drużynowej 6. W styczniu 2019 ponownie wziął udział w światowym czempionacie juniorów – w Lahti indywidualnie był 34., drużynowo 10., a w zawodach mikstów 13[1].

W 2017 sięgnął po brązowy medal konkursów drużynowych letnich mistrzostw Finlandii, zajmując z klubem Kuusamon Erä-Veikot 3. pozycję w zawodach rozegranych w Lahti[3].

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

2018 Szwajcaria Kandersteg 43. miejsce
2019 Finlandia Lahti 34. miejsce

Drużynowo[edytuj | edytuj kod]

2018 Szwajcaria Kandersteg 6. miejsce[a]
2019 Finlandia Lahti 10. miejsce[b], 13. miejsce (drużyna mieszana)[c]

Starty J. Veteläinena na mistrzostwach świata juniorów – szczegółowo[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
43. 1 lutego 2018 Szwajcaria Kandersteg Nordic Arena K-95 HS-106 indywid. 85,0 m 89,5 pkt 201,9 pkt Marius Lindvik
6. 3 lutego 2018 Szwajcaria Kandersteg Nordic Arena K-95 HS-106 druż.[a] 88,5 m 90,0 m 921,8 pkt (214,5 pkt) 146,7 pkt Niemcy
34. 24 stycznia 2019 Finlandia Lahti Salpausselkä K-90 HS-100 indywid. 84,0 m 97,1 pkt 155,0 pkt Thomas Aasen Markeng
10. 26 stycznia 2019 Finlandia Lahti Salpausselkä K-90 HS-100 druż.[b] 81,5 m 430,8 pkt (100,7 pkt) 548,9 pkt Niemcy
13. 28 stycznia 2019 Finlandia Lahti Salpausselkä K-90 HS-100 druż. mix.[c] 86,5 m 369,4 pkt (106,9 pkt) 615,0 pkt Rosja

Zimowy olimpijski festiwal młodzieży Europy[edytuj | edytuj kod]

Indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

2017 Turcja Erzurum 25. miejsce

Drużynowo[edytuj | edytuj kod]

2017 Turcja Erzurum 4. miejsce[d]

Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2017/2018 niesklasyfikowany
2018/2019 niesklasyfikowany

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2017/2018
Whistler HS104 Whistler HS104 Kuusamo HS142 Kuusamo HS142 Engelberg HS140 Engelberg HS140 Titisee-Neustadt HS142 Titisee-Neustadt HS142 Bischofshofen HS140 Bischofshofen HS140 Erzurum HS140 Erzurum HS140 Sapporo HS100 Sapporo HS137 Sapporo HS137 Planica HS138 Planica HS138 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Brotterode HS117 Brotterode HS117 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 Rena HS139 Rena HS139 Zakopane HS140 Zakopane HS140 Czajkowskij HS140 punkty
- - - 53 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 47 - - - - 0
Sezon 2018/2019
Lillehammer HS140 Lillehammer HS140 Kuusamo HS142 Kuusamo HS142 Engelberg HS140 Engelberg HS140 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 Bischofshofen HS140 Bischofshofen HS140 Sapporo HS137 Sapporo HS137 Sapporo HS137 Planica HS139 Planica HS139 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Oberstdorf HS137 Oberstdorf HS137 Brotterode HS117 Brotterode HS117 Rena HS139 Rena HS139 Zakopane HS140 Zakopane HS140 Czajkowskij HS140 Czajkowskij HS140 punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 42 - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 -  – zawodnik nie wystartował  -  – dyskwalifikacja

Letni Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2019 77.

Miejsca w poszczególnych konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu LPK 2019

2019
Kranj HS109 Kranj HS109 Szczuczyńsk HS140 Szczuczyńsk HS140 Wisła HS134 Wisła HS134 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Râșnov HS97 Râșnov HS97 Lillehammer HS140 Lillehammer HS140 Stams HS115 Stams HS115 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 punkty
47 47 - - - - 15 20 - - 51 51 - - - - 27
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 -  – zawodnik nie wystartował

FIS Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2016/2017 164.
2017/2018 171.
2018/2019 139.

Miejsca w poszczególnych konkursach FIS Cup[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2016/2017
Villach HS98 Villach HS98 Szczyrk HS106 Szczyrk HS106 Kuopio HS127 Kuopio HS127 Einsiedeln HS117 Einsiedeln HS117 Hinterzarten HS108 Hinterzarten HS108 Râșnov HS100 Râșnov HS100 Notodden HS98 Notodden HS98 Zakopane HS134 Zakopane HS134 Eau Claire HS95 Eau Claire HS95 Sapporo HS100 Sapporo HS134 punkty
- - - - 62 64 - - - - - - - - - - 30 26 - - 6
Sezon 2017/2018
Villach HS98 Villach HS98 Kuopio HS127 Kuopio HS127 Kandersteg HS106 Kandersteg HS106 Râșnov HS97 Râșnov HS97 Whistler HS104 Whistler HS104 Notodden HS100 Notodden HS100 Zakopane HS140 Zakopane HS140 Planica HS102 Planica HS102 Rastbüchl HS78 Rastbüchl HS78 Villach HS98 Villach HS98 Falun HS100 punkty
- - 52 50 - - - - - - - - - - - - - - - - 26 5
Sezon 2018/2019
Villach HS98 Villach HS98 Szczyrk HS106 Szczyrk HS106 Râșnov HS97 Râșnov HS97 Notodden HS100 Notodden HS100 Park City HS100 Park City HS100 Zakopane HS140 Zakopane HS140 Planica HS102 Planica HS102 Rastbüchl HS78 Rastbüchl HS78 Villach HS98 Villach HS98 punkty
57 56 - - - - - - - - 21 33 32 44 - - - - 10
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 -  – zawodnik nie wystartował  -  – dyskwalifikacja

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Skład zespołu: Niko Löytäinen, Kalle Heikkinen, Jonne Veteläinen, Andreas Alamommo
  2. a b Skład zespołu: Kalle Heikkinen, Mico Ahonen, Niko Kytösaho i Jonne Veteläinen
  3. a b Skład zespołu: Julia Tervahartiala, Mico Ahonen, Annamaija Oinas, Jonne Veteläinen
  4. Skład zespołu: Arttu Pohjola, Jonne Veteläinen, Mico Ahonen i Markus Virrantalo

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Athlete : VETELAEINEN Jonne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-19].
  2. Adam Kwieciński: Erzurum TUR 2017.02.17 EYOF Dr European Youth Olympic Festival. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2017-12-19].
  3. Ville Larinto takes the title in Lahti (ang.). fis-ski.com, 2017-10-08. [dostęp 2017-12-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]