José Daniel Rodrigues da Costa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
José Daniel Rodrigues da Costa

José Daniel Rodrigues da Costa (ur. 1757, zm. 1832) – poeta portugalski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

José Daniel Rodrigues da Costa urodził się na początku drugiej połowy XVIII wieku w Colmeias. W swoich czasach był bardzo popularnym autorem, prozaikiem dramaturgiem i poetą[1]. Był też przedsiębiorcą, urzędnikiem i oficerem w armii[1]. Pisał dużo, wypowiadając się w różnych gatunkach literackich. Należał do towarzystwa literackiego "Arcádia Lusitana", gdzie używał pseudonimu Josino Leirense[2]. Był też wydawcą. Publikował czasopismo satyryczne Almocreve de Petas, pierwsze typowo humorystyczne pismo w Portugalii[1]. Był znany z polemik z Manuelem Marią Barbosą du Bocage. Obecnie jest pisarzem zapomnianym[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

José Daniel Rodrigues da Costa pozostawił po sobie wiele dzieł. Na uwagę zasługuje poemat O balão dos habitantes da lua (1819)[4], uważany za pierwsze w literaturze portugalskiej dzieło science-fiction[2]. Poza tym Rodrigues da Costa pisał też sonety i listy poetyckie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c João Pedro Rosa Ferreira: Humor and the framing of the public sphere and publ ic opinion in Portugal (1797- 1834) (ang.). run.unl.pt. s. 9. [dostęp 2016-11-19].
  2. a b Berating Brazilians for Bad Behavior (ang.). livroraro.com. [dostęp 2016-11-19].
  3. Maria Isabel Lopes Ferreira: José Daniel Rodrigues da Costa (port.). repositorio.ul.pt. [dostęp 2016-11-19].
  4. José Daniel Rodrigues da Costa (port.). hemerotecadigital.cm-lisboa.pt. [dostęp 2016-11-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]