Wersja ortograficzna: José María Blanco White

José María Blanco White

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
José María Blanco White
José María Blanco y Crespo
Ilustracja
José María Blanco White
Data i miejsce urodzenia 11 czerwca 1775
Sewilla
Data i miejsce śmierci 20 maja 1841
Liverpool
Narodowość hiszpańska
Dziedzina sztuki poezja, publicystyka, teologia
Epoka romantyzm

José María Blanco White, właśc. José María Blanco y Crespo, (ur. 11 czerwca 1775 w Sewilli, zm. 20 maja 1841 w Liverpoolu) – hiszpański poeta i dziennikarz o irlandzkim pochodzeniu. Ksiądz, a następnie zwolennik protestantyzmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1810 roku, w okresie wojen napoleońskich opuścił Hiszpanię i wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pod przybranym imieniem Blanco White prowadził działalność publicystyczną[1]. W latach 1810–1813 założył i wydawał „El Español”, a w latach 1824–1825 „Variedades, o el Mensajero de Londres”. Na łamach „El Español” popierał dążenia niepodległościowe hiszpańskich kolonii, za co w Hiszpanii został oskarżony o zdradę stanu; natomiast w „Variedades” propagował idee romantyzmu i twórczość Waltera Scotta. W swoim dorobku miał autobiograficzne szkice literackie o Hiszpanii Letters from Spain (1822) i anglojęzyczne sonety, z których Misterious Night przez Samuela Taylora Coleridge’a został uznany za najlepszy sonet napisany w języku angielskim[2].

Na emigracji przeszedł na anglikanizm, a następnie przyjął unitarianizm. Cennym źródłem do poznania przeżywanych przez pisarza kryzysów ideowych i religijnych jest wydana pośmiertnie w roku 1845 trzytomowa autobiografia The Life of the Rev. Joseph Blanco White Written by Himself[2]. Postać i dzieła na ogół zapomnianego J.M. Blanco White’a są dziś odkrywane w Hiszpanii na nowo, m.in. dzięki Juanowi Goytisolo, który zainteresował się podobnymi sobie przypadkami antykonformizmu w historii literatury hiszpańskiej i w 1974 roku poprzez Seix Barral opublikował jego Obra inglesa (pol. „Dzieła angielskie”) w uznaniu aktualności dokonanej przez niego krytyki społeczeństwa hiszpańskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Piotr Sawicki: Polska–Hiszpania, Hiszpania–Polska. Poszerzanie horyzontów. Wrocław: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu, 2013, s. 92. ISBN 978-83-60097-21-2.
  2. a b Blanco White José María, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-11-13].