Josef Bublík

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Josef Bublík
Josef Sedláček, Josef Páter
Ilustracja
Josef Bublík
starszy kapral (četař)
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1920
Bánov,
Czechosłowacja
Data i miejsce śmierci 18 czerwca 1942,
Praga,
Protektorat Czech i Moraw
Przebieg służby
Siły zbrojne Logo Czechoslovak Army (pre1961).svgWojsko Czechosłowacji
Stanowiska żołnierz 2. pułku piechoty 1. Samodzielnej Brygady Czechosłowackiej w Wielkiej Brytanii, członek grupy desantowej Bioscop
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Order Czerwonego Sztandaru (pośm.) Złota Gwiazda Czechosłowackiego Orderu Wojskowego „Za wolność” Krzyż Obrony Państwa Ministra Obrony Rep. Czeskiej (pośm.) Krzyż Wojenny Czechosłowacki 1939 (dwukrotnie) Czechosłowacki Wojskowy Medal Pamiątkowy (F-VB)

Josef Bublík (ur. 12 lutego 1920 w Bánovie, zm. 18 czerwca 1942 w Pradze) – czeski spadochroniarz, uczestnik operacja Bioscop.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec Adolf (1880-1964) pochodził z rodziny chłopskiej, zatrudniony był jako pracownik kamieniołomu. Matka Zofia (1892-1975) prowadziła gospodarstwo. Miał pięcioro rodzeństwa. Uczęszczał do szkoły w Bánovie a następnie do gimnazjum w Uherským Brodzie. Był członkiem organizacji Orel. Po maturze w 1939 chciał studiować prawo ale uczelnie wyższe zostały zamknięte przez okupanta. Wraz z kuzynem Jaroslavem Bublíkiem (późniejszym spadochroniarzem – uczestnikiem operacji Four square) i dwoma kolegami wyruszył 28 grudnia 1939 na Węgry i poprzez Belgrad udał się do Bejrutu a stamtąd statkiem do Francji. Tam wstąpił do armii czechosłowackiej stacjonującej w Agde. 15 lutego 1940 został przydzielony do 2. pułku piechoty a 15 czerwca awansowany na starszego szeregowego. Wziął udział w walkach z Niemcami a po upadku Francji na pokładzie statku Rod el Farag został ewakuowany do Anglii. Na ochotnika zgłosił się do sekcji do zadań specjalnych w ojczyźnie i 15 sierpnia 1941 został skierowany na szkolenie do Szkocji. Miesiąc później odbył tygodniowy kurs spadochronowy i został skierowany do oddziału Bioscop kierowanego przez Františka Pospíšila (kuzyna Adolfa Opálki).

27 kwietnia 1942 został zrzucony na spadochronie na teren Protektoratu Czech i Moraw w pobliżu Křivoklátu wraz z Bohuslavem Koubą i Janem Hrubým. Na ślad Kouby trafiło Gestapo dlatego 3 maja popełnił samobójstwo za pomocą trucizny, by chronić kolegów. Bublík z Hrubým udali się do miasta Uherské Hradiště ale okazało się, że ich osoba kontaktowa została uwięziona, w związku z tym wrócili do Pragi.

Podczas szeroko zakrojonej akcji poszukiwania członków ruchu oporu po zamachu na Reinharda Heydricha został przez organizację podziemną ukryty w krypcie soboru Świętych Cyryla i Metodego w Pradze. 18 czerwca 1942 grupa została wykryta przez nazistów w efekcie zdrady Karela Čurdy i Viliama Gerika. W nierównej walce z ponad 800 funkcjonariuszami SS i Gestapo po wyczerpaniu się amunicji popełnił samobójstwo wraz innymi spadochroniarzami: wykonawcami zamachu na Reinharda Heydricha – sierż. Jozefem Gabčíkiem, sierż. Janem Kubišem oraz por. Adolfem Opálką, por. Josefem Valčíkiem, st. kpr. Janem Hrubým i plut. Jaroslavem Švarcem. Jego rodzice ani rodzina nie byli prześladowani podczas Heydrichiady.

Pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika (1 grudnia 1945), a następnie podpułkownika (2002).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Udělení resortních vyznamenání (cz.). mocr.army.cz, 2010-05-08. [dostęp 2013-05-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]