Joseph Mitchell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joseph Mitchell
Ilustracja
Imię i nazwisko Joseph Quincy Mitchell
Data i miejsce urodzenia 27 lipca 1908
Fairmont
Data i miejsce śmierci 24 maja 1996
Nowy Jork
Narodowość amerykańska
Język angielski
Dziedzina sztuki literatura

Joseph Quincy Mitchell (ur. 27 lipca 1908 w Fairmoncie, zm. 24 maja 1996 w Nowym Jorku[1]) – amerykański pisarz.

Napisał książkę Up in the Old Hotel and Other Stories (1992), która jest zbiorem jego tekstów z "New Yorkera". Tworzył portrety ekscentryków i ludzi na obrzeżach społeczeństwa, zwłaszcza w Nowym Jorku i okolicach. Przez kilka dziesięcioleci miał blokadę pisarską (1964-1996), chodził codziennie do biura w "New Yorkerze", ale nigdy już nie opublikował niczego znaczącego[2].

Pochodził z rodziny handlującej bawełną i tytoniem z Karoliny Północnej. Rodzinny interes był jego źródłem utrzymania przez całe życie. Studiował na Uniwersytecie Karoliny Północnej (1925-29). W 1929 roku przybył do Nowego Jorku[3], chciał być reporterem politycznym. Najpierw zajmował się jednak przestępczością, a potem wywiadami, profilami, szkicami charakterów. W 1938 roku został zatrudniony w "New Yorkerze", gdzie pozostał do śmierci. Stworzył autobiograficzną postać Joego Goulda.

Brał udział w życiu społecznym Nowego Jorku, zajmując się zwłaszcza ratowaniem zabytków, był współzałożycielem muzeum. Zmarł na raka na Manhattanie w wieku 87 lat.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]

Esej[edytuj | edytuj kod]

Mitchell, Joseph (February 16, 2015). "A Place of Pasts: Finding Worlds in the City". Personal History. The New Yorker 91 (1): 32–35.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]