Jost Hochuli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jost Hochuli (ur. 8 czerwca 1933 w St. Gallen) – szwajcarski typograf, autor książek o projektowaniu, wydawca. Mieszka i pracuje w St. Gallen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1952–1954 studiował w Kunstgewerbeschule w St. Gallen, następnie uczył się zecerstwa w oficynie w Zollikofer. W latach 1958–1959 pobierał nauki w pracowni Adriana Frutigera w École Estienne. W 1959 roku, po powrocie do Szwajcarii, otworzył swoją własną pracownię, w której zajął się projektowaniem książek i grafiką użytkową. Dziś jest znanym zarówno w kraju, jak i za granicą, wybitnym projektantem książek. Od 1967 roku swoją wiedzę, związaną z projektowaniem, przekazuje studentom projektowania graficznego i typografii w St. Gallen i Zurychu. Jest ponadto kierownikiem kursu doskonalenia zawodowego ze specjalnością „projektant typograficzny”. Od 1976 roku prowadzi wykłady i seminaria w kraju i za granicą z zakresu nauczania liternictwa, typografii, opracowania graficznego książki.

Jost Hochuli jest jednym ze współzałożycieli wydawnictwa VGS Verlagsgemeinschaft St. Gallen (1979), nakładem którego wydano również wiele jego projektów. W latach 1983–1998 był opiekunem wydawniczym, projektantem i autorem serii zeszytów „Typotron”, od 2000 roku natomiast projektuje roczniki „Ostschweiz”.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Jost Hochuli jest członkiem Bund Deutscher Buchkünstler, Double Crown Club oraz członkiem honorowym International Society of Typographic Designers. Wiele książek J. Hochulego nagradzano na konkursach Najpiękniejsze Książki Szwajcarskie i Najpiękniejsze Książki Świata w Lipsku.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Bücher machen (München: Deutscher Kunstverlag, 1990);
  • Buchgestaltung in der Schweiz (Zürich: Pro Helvetia, 1998 [1993]), wydana również w języku polskim: Projektowanie w Szwajcarii (Kraków: Wydawnictwo Baran i Suszczyński, 1995);
  • Bücher machen: Praxis und Theorie (St. Gallen: VGS, 1996, współautorstwo z Robinem Kinrossem);
  • Jost Hochuli: Printed matter, mainly books (Zürich: Niggli, 2002, współautorstwo z Robinem Kinrossem);
  • Das Detail in der Typografie (Sulgen/Zürich: Verlag Niggli AG, 2005), wydana również w języku polskim: Detal w typografii (Kraków: d2d.pl, 2009).

Jost Hochuli jest autorem fontu o nazwie „allegra” – rodzaj pisma bezszeryfowego o klasycznych proporcjach, stosowany w głównej mierze przy projektowaniu książek. Font typowy dla projektowania szwajcarskiego – prosty, precyzyjny, „czysty”.

Tak sam J. Hochuli mówił o projektowaniu: „W swojej pracy odrzucam kurczowe trzymanie się typograficznych dogmatów; gdzie panują dogmaty, wiatr nie wieje tam, dokąd chce, lecz tam, dokąd musi[1]”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jost Hochuli: Projektowanie książki w Szwajcarii. Kraków: 1995, s. 115.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jost Hochuli, Projektowanie książki w Szwajcarii, Kraków 1995
  • Jost Hochuli, Detal w typografii, Kraków 2009